Subiect: Oastea Domnului
View Single Post
  #6  
Vechi 03.09.2009, 23:43:13
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Cantece Oastei Domnului sunt foarte frumoase ...mai pe scurs este o organizatie care fac tot felul de activitati religioase...nu e o religie,secta sau mai stiu eu ce.....au cantecele foarte frumoase parerea mea...


Uite si site-ul lor personal:

http://www.oasteadomnului.ro/acasa/
Dafapt exista mai multe "osti" provenite din Oastea initiala, , Oastea care este aceptata de BOR, intradevar nu este o secta, sau un cult de sine statator, membrii Oastei sunt membrii botezati ai Bisericii Ortodoxe , participa la sf Liturghie ortodoxa si se impartasesc din Sf Taine ortodoxe, exista de asemenea asa numita "biserica Oasea Domnului" acestia nu prea mai au legatura cu BOR, desi unii dintre ei mai tin unele randuieli ortodoxe, acestia din urma au si o "cina" proprie
Dar Oastea care pastreaza nealtarat specificul si randuiala Oastei Domnului infintata de parintele Iosif Trifa, este cea aprobata de Sf Sinod si isi are sediul central la Sibiu
In cluj Napoca exista doua miscari ale Oastei Domnului, una aprobata se Sf Sinod si sub ascultarea unui preot, alta aflata inafara randuielilor dintai a Oastei ..,mai pe romaneste ete un fel de secta
Eu recomand doar Oastea aprobata de Sf sinod, pt ca in definitiv doar aceea este oastea Domnului, restu sunt niste "secte" plapande, ostasi dar in nicun caz ai Domnului
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote