View Single Post
  #86  
Vechi 13.11.2016, 17:06:43
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Tirnosirea bisericii de lemn din ineu,impresii

TIRNOSIREA BISERICII DE LEMN DIN INEU CU HRAMUL IZVORUL TAMADUIRII


Ne aflam in memorabila zi de 9 octombrie 2016,zi in care se sfinteste biserica de lemn proaspat terminata.Proiectata cu 5 ani in urma pe locul vechiului spital din INEU care avea o vechime de aproximativ 170 ani,,s-a reusit efectuarea fundatiei si turnarea placii de deasupra ei .Apoi preotul a plecat intr-un sat de linga Arad si totul a stagnat pina cind o familie din partile noastre a ctitorit aceasta biserica .Alaturi de biserica ,care este un ornament spiritual al orasului nostru se afla spitalul nou si utilat foarte modern,doar medici sa mai vina .Ajung dupa sfintirea exterioara si parchez in curtea spitalului .Filmind mi se pare ca seamana foarte mult cu manastirea BIRSANA din Maramures,unde am fost de doua ori si am si dormit acolo.Apoi pe pisanie, unde erau trecuti ctitorii ,bucuresteni acuma ,dar proveniti din aceasta zona ,INEU si Sicula ,locul de obirsie al Floricai BRADU mai scrie ca a fost executata de un mester din Birsana.Asa ca prin pronie dumnezeiasca a aparut in oraselul nostru o mica Birsana,biserica nu manastire,dar cu program de manastire caci se face in fiecare zi acatistul zilei si seara vecernia cu paraclisul Maicii Domnului ,iar miercurea si vinerea seara este Sfintul Maslu.Din pacate pacientii nu pot participa deoarece pierd masa de seara si contravizita…doar daca el s-ar face dimineatza pe la ora 10,30 dupa vizita medicilor.
Trec pe linga un altar de vara amenajat frumos in fatza caruia se afla cam 500 scaune [ulterior am aflat ca au fost aduse de la Arad].Daca lumea ,unii din participanti nu ar fi preferat sa stea in picioare mai in fatza toate scaunele ar fi fost ocupate.Se face slujba in fatza bisericii apoi se intra inauntru .Vad mai multe femei in costum maramuresan .Am aflat ca ele sunt din corul de la SIEU ,care a venit tocmai de acolo sa dea raspunsurile la Sfinta Liturghie care s-a desfasurat in altarul de vara ,in aceasta frumoasa zi de toamna.
Reusesc sa ma strecor pina inauntru linga intrare la pangar unde dau pomelnicele apoi urc in locul unde este corul si de acolo reusesc sa filmez sfintirea interioara.Dupa termianre ni se da voie a intra in altar,ocazie rara si unica pentru femei .Primim fiecare la intrare in sfintul altar o punga personalizata cu imaginea bisericii ,in care se afla o icoana cu hramul Izvorul tamaduirii ,un mir de Ieruslaem cu o poza a bisericii pe el ,cit si o cutie cu tamiie frumos mirositoare,personalizata si ea cu imaginea bisericii si ziua si evenimentul care are loc.
Afara incepe Sfinta Liturghie cu I.P.S.TIMOTEI al Aradului si un sobor de preoti .Dupa cuvintul de invatatura al arhiepiscopului Timotei ,in care specifica importanta sfintirii unui lacas cit si faptul ca l-a cunoscut pe strabuicul preotului care slujeste la aceasta biserica ,preot in Ineu ,care a fost un preot cu har ,se cinta doua pricesne foarte frumoase de catre artista din tara motilor MIRELA MANESCU ,pe parcursul impartasirii preotilor ,iar la sfirsit dupa parasirea altarului de vara artista VETE BIRIS cinta 3 pricesne cu frumoasa-I voce,apoi urmeaza LAVINIA CHIFOR,din Bihor care cinta mai multe pricesne.
Merg sa mai intru odata in altar ,din nou sunt imbiata cu cadoul ,dar mentionez ca am primit la prima intrare punguta cu cadourile pregatite pentru toti credinciosii participanti .Apoi afara ma reintilnesc cu doua cunostinte foarte apropiate,care stau de vorba cu o doamna care ii invita la masa si apoi ma invita si pe mine zicind de doua ori sa vin si eu .Ei mi-au spus apoi ca este bunica preotului ,care locuieste in Sicula .Bunica lui din Ineu pe care am cunoscut-o foarte bine a trecut la domnul de un an si ma gindesc cit de fericita ar fi fost ,caci ctitorii bisericii sunt ginerele si nepotul ei,preotul .Acesta a terminat teologia la Bucuresti ,a fost numit si in Norvegia ,dar apoi a preferat sa vina in locurile de provenienta ale parintilor ,in locurile unde a petrecut vacantele ca si copil si student.Foarte frumos.!A lasat capitala cu aglomeratia ei si a venit intr-o zona mai linistita,aci in vestul tarii la 60 km de Ungaria.
Am observat cit am stat de vorba cu cunostntele mele in fatza bisericii un microbus la care s-au prezentat mai multa lume participanta la slujba cit si gardienii si politistii cu ordinea care au primit cite o punga.La sfirsit ,intru-cit era aproape masina a venit o doamna care mi-a inminat si mie o punga.Apoi am constatat ca si bunii mei prieteni aveau cite o asemenea punga.Acasa am vazut ca ea contine o sticla de juma de litru de apa plata ,doua felii de pine moale invelite in celofan si o caserola cu mincare care nu se putea desface decit cu cutitul si care continea un snitel cu cartofi nature si ceva acritura.Am inteles ca foarte multi ,din cei care nu au fost invitati la masa au primit aceasta punga cu mincare.
Masa s-a servit la restaurantul hotel MOARA CU NOROC ,situat la o intersectie de localitati intr-o ambianta naturala in care se mai pastreaza cascada morii si canalul peste care se afla o terasa de vara.Acest loc i-a placut si domnului DAN PURIC,cind a fost invitat de primarie la noi la INEU sa conferentieze.
Initial am zis ca nu merg fara prietenii mei ,domnul avea o problema in acea dupa masa.Plec la masina si iacata-I ca apar in curtea spitalului si imi zic sa mergem ca s-au razgindit.Ei au venit fara masina la biserica asa ca am plecat cu masina mea.Ajungem printre ultimii ,sala de la parter avea citeva locuri neocupate ici si colo ;ne asezam la o masa de unde aveam priveliste asupra salii si a artistilor invitati sa ne tina companie,invitatilor,in perioada dintre mese.Acolo se aflau CORNELIA SI LUPU REDNIC cu tobosarul si doi instrumentisti cit si artistele care au fost la biserica si au cintat pricesne .A inceput doamna VETA BIRIS care a cintat si cintece patriotice si populare.Apoi a si plecat ea.A urmat MIRELA MANESCU ,care a reusit sa coopteze pe principalul ctitor,tatal preotului sa cinte impreuna cu ea un cintec patriotic cu AVRAM IANCU ,DIN TARA MOTILOR NOI AM VENIT,.Apoi a urmat LAVINIA CHIFOR cu cintece populare.FIECARE ARTISTA a terminat cu o priceasna inchinata MAICII DOMNULUI .Familia REDNIC a cintat de doua ori la inceput si la sfirsit.Noi am plecat la ora 18 pe fondul cintecelor lor,dupA ce am terminat cu servirea meniului.Poate ca unii vor sa stie care a fost meniul;UN APERITIV FOARTE BOGAT CARE CONTINEA SI CIRNAT,JUMARI SI TOBA DE PORC MUSCHIULET ,CU BRINZA SI ROSII MICI .ApoI a urmat supa cu galuste de gris si peste la gratar cu mamaliguta frumos ornamentata acompaniata de lamiiie si usturoi sos ,urmata de doua prajituri una cu crema si una cu mere.Desigur ca nu lipsit de pe mese treditionala TUICA autohtona de 52 grade si nici vinul si sucurile Amicii mei erau ,domnul indeosebi un degustator de vin,caci are si el vie si linie de imbuteliere pe soiuri .Are clienti si la Bucuresti .Acest vin negru de pe masa era din Ungaria adus si era rasuflat ,avea un gust indoielnic,nu era prea bun .Si eu am vie ,la noi exista un deal cu vii si mai cunosc inca o persoana care face vin pe categoriile de struguri pe care ii are.E o lipsa de patriotism sa nu in ajuti pe conoraseni tai sa isi vinda o marfa buna si originala cu vin de la butuc si sa ii ajute pe unguri sa isi vinda indoielnicul vin.Dar asa e romanul …de aceea ne merge asa de “bine “…..
A fost o zi in care centrul spiritual al judetului Arad a fost la noi la INEU ,dar si petrecerea de dupa a fost la inaltime mai ales prin prezenta unor asemenea artisti apreciati de noi.

SOFIA IUGA
__________________
Reply With Quote