View Single Post
  #14  
Vechi 19.08.2016, 17:55:19
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Spre slava lui Dumnezeu si spre incuviintarea faptului ca parintele Ciprian savarseste minunate vindecari, dau marturie ca, prin participarea la un Sf. Maslu la care a slujit si parintele Ciprian, am dobandit tamaduire sufleteasca de un pacat pe care-l faceam cu gandul.

Interesant este ca in ziua precedenta, fiind indeplinite toate conditiile care ma determinau sa fac acel pacat, desi statusem de vorba cu parintele, mai tarziu l-am savarsit din nou, pentru a nu stiu cata oara. A doua zi am simtit o dorinta de a merge iar la parinte ca sa-i spun despre asta. Sunand un prieten si spunandu-i ce gand am, acesta mi-a spus ca daca tot e vineri, as putea sa incerc sa ajung la Sf. Maslu, pentru ca va sluji si parintele Ciprian.

Am ajuns cand slujba era deja inceputa si-n ciuda aglomeratiei, am reusit sa ma strecor in randul din fata iar in timpul citirii Sfintelor Evanghelii aveam grija sa stau chiar langa parinte si sa ma ating de epitrahilul sau vesmintele acestuia. La un moment dat, un gand mi-a spus ca e destul, ca trebuie sa las loc si altora, asa ca m-am retras pana la terminarea slujbei.

Curios e ca in aceeasi zi m-am trezit iar in postura propice si de a savarsi acelasi pacat, doar ca de data asta, desi gandurile au venit parca se loveau de un zid. Erau acolo, eu insami doream sa-si faca lucrarea, doar ca ... pauza, ceva le secase de putere. Mai bine zis, diavolul nu mai avea nicio putere asupra mea prin acele ganduri. Am devenit imuna la ele, desi recunosc ca ma ingenunchiasera de multe ori, fara sa incerc macar sa le opresc. As fi vrut sa nu le mai primesc, dar nu gaseam in mine puterea si vointa necesare...

Abia dupa cateva zile am inteles exact ce mi s-a intamplat. Prin rugaciunile acestui parinte minunat, m-am oprit din a mai face un pacat. Minunea e cu atat mai mare cu cat, pana sa ajung acolo, participasem la multe alte Sfinte Masluri, dar in alta parte. Si niciodata n-am avut parte de o vindecare pe care s-o percep ca pe o lectie predata parca in 3 acte (1. ispita si caderea; 2. tamaduire prin rugaciunile parintelui de la Sf. Maslu; 3. ispita si atat. n-am mai cazut :)

Cred ca fiecare preot are un dar al lui primit la hirotonie, poate de aceea e bine sa mergem oriunde ne calauzeste Dumnezeu pasii spre a dobandi vindecare sufleteasca si trupeasca.

Last edited by crinrin; 19.08.2016 at 18:14:56.
Reply With Quote