View Single Post
  #10  
Vechi 01.01.2010, 18:09:00
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Totusi, Evreulcelales, cred ca trebuie sa fi existat si alte motive, simbolice, nu numai pedagogice, pentru care anumite animale si amestecuri de alimente erau considerate impure. Ma gandesc ca asa cum se considera simbolic sangele ca purtator al vietii si de asta nu se mananca dupa Vechiul Testament, tot asa si anumite animale nu se mancau si din motive simbolice.
Se poate ca ai putina dreptate.Nu cred ca se poate declara sigur din ce motive au fost facute legile Cashrutului. Parerea mea personala este ca evreii au fost foarte interesati sa se deosebeasca de alte popoare in toate domenile vietii si printre ele si ce se mananca si ce nu.
Azi, cand noii soldati, recrutii fac primul serviciu militar care are ca scop sa fiu invatati sa implineasca ordinele comandantului, si ei sunt supusi la o lunga lista de ai voie si nu ai voie, toate astea numai ca sa faca pe noii supusi total si sa implineasca toate ordinele primite de la superiori. Poate tot Cashrutul a facut parte din planul lui Moise ca numai el sa fie ascultat si nimeni altul. Si in prima porunca este vorba ca sa se creada numai in unicul Dumnezeu si nu in altii. Cine stie.Poate am dreptate.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote