View Single Post
  #3  
Vechi 19.12.2014, 10:58:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria.15 Vezi mesajul
Voua care va e cea mai draga? Si de ce? Poate este locul in care manastirea e asezata,linistit si retras,poate e arhitectura ei,marimea impresionanta, poate e vorba despre monahii sau monahiile care traiesc acolo...povestiti totul,ca sa ne folosim si ceilalti.
De departe, Dragomirna. O arhitectura absolut geniala, care imbina clasicul, stiinta proportiilor, cu indrazneala care i-a dat un chip zvelt, o infatisare elansata parca spre cer, un fel de "gotic rasaritean". Piatra la vedere (e netencuita, in cea mai mare parte) ii da o amprenta a vesniciei. Iar vesnicia se reflecta pana si in termometre, facand-o racoroasa vara si calda iarna. Cand aud urarea curenta "casa de piatra" am in fata ochilor Manastirea Dragomirna...Scarile, oarecum secrete, dintre ziduri, adica dintre peretele exterior de piatra si peretele interior (tot de piatra), atat de inguste incat permit accesul unui singur om tupilandu-se duc spre celule in care faceau penitenta calugari condamnati de judecati canonice. Astazi, Dragomirna e o manastire de maicute. O intamplare amuzanta din vremea cand eram adolescent. Nu departe de manastire, dar evident nu in incinta ei, e un lac. Apele lui curate, m-au imbiat cand eram calator intr-o zi de vara. Am profitat ca aveam slipul la mine ca sa fac o baie buna. Buna, o scurta vreme. Ceea ce nu prevazusem era ca acest lac e in proprietatea manastirii (odinioara foarte bogate, avand mosii si robi). Un colectiv ad-hod format din trei maicute, condus de una mai varstica ce avea chip si aere de stareta m-a interpelat cand eram in mijlocul lacului, chemandu-ma la mal. Mi s-a explicat ca nu se face baie in lacul manastirii si am fost intrebat daca nu mi-e rusine. Adevarul e ca nu-mi era de loc rusine, doar eram in costum de baie. In schimb un mare bat, mai degraba un fel de bata pe care o purta o maicuta mai tanara (cred ca vroia sa ma bata) a fost argumentul care m-a convins sa-mi intrerup baia si sa dispar din raza lor vizuala spre locul unde imi lasasem prosopul si hainele de oras.

Alta data, eram in campingul manastirii (exista un camping cu colibe in apropiere, e frumos vara). Tatal meu si cu mine ne scosesem merindele sa mancam. Era si un caine de pripas pe acolo, cum se intampla invariabil in orice camping din Romania. Am scos pachetul de unt sa imi ung o felie. Am raschetat putin unt cu cutitul, pe urma m-am intors o clipa sa ung felia. Dupa doar cateva secunde, tatal meu ma intreaba unde am pus pachetul de unt. "Ce, nu-vezi ?" l-am intrebat, aratand cu cutitul spre locul unde fusese o clipa mai devreme. "Nu, nu-l vad!" declara tata. Adevarul e ca nici eu nu-l mai vedeam. In schimb, am vazut un caine lingandu-se pe bot la picioarele mesei. Cand a avut timp sa-l inhate fara sa-l vedem doi oameni asezati fata in fata, cand a avut timp sa infulece un pachet intreg de un sfert de kil de unt si cum de nu i s-a facut rau, ramane si azi un mister.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 19.12.2014 at 11:03:46.
Reply With Quote