View Single Post
  #109  
Vechi 17.09.2022, 08:54:53
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit Mulțumesc pentru răspuns dar așteptam o mărturisire a apartenenței tale

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Uite aici o erezie din Crez, deviata de la Adevar, formulata(dupa parerea ta) de Sfintii Parinti insuflati de Duhul Sfant:
"...Fiul lui Dumnezeu, Unul nascut, Carele din Tatal S-a nascut,mai inainte de toti vecii."

Talcuirea parutu-mi-s-a mie si Duhului Sfant este urmatoarea:
Partea subliniata este incorect formulata deoarece creaza iluzia de timp, discreditand vesnicia, si dovedeste nasterea(la perfectul compus) ca fiind un fapt trupesc/material care a inceput si s-a sfarsit cu mult inainte de momentul vorbirii, ceea ce e imposibil la Dumnezeu, adaugand si situatia falsa ca Dumnezeu a devenit Treime dupa Fiul S-a nascut, caci inainte nu era Treime.

Corect este:
"...Fiul lui Dumnezeu, Unul nascut, Carele din Tatal e nascut, (din toti vecii-optional, deoarece e vesnic la timpul prezent)".
Timpul prezent e infinit, fara inceput si fara sfarsit, iar nasterea se refera doar la origine, nu la fapt/trup.

Din informatiile mele( https://www.crestinortodox.ro/religi...ul-120632.html ), Crezul a fost formulat(7 articole) la Sinodul 1 de la Niceea(325) si a fost definitivat(+5 articole= 12) la Sinodul 2 din Constantinopol(381).

P.S.Oare dupa parerea ta Sfintii Parinti sunt oricine iti convine tie?
Până la recunoașterea creștinismului de către Sf. Constantin cel Mare nu au existat dogme,canoane. Crestinii erau prigoniți,de multe ori se întâlneau în catacombe. Dar trăiau conform adevărurilor Evanghelice în mod intrinsec fără sa fie nevoie de elaborarea unei teologii.
De fapt,Sfintele Sinoade de fapt au teoretizat ceea ce crestinii credeau de mai bine de trei secole,pentru că începuseră sa apară erezii care nu circulau (toate) înainte.

După ce s-a oficializat creștinismul,a crescut exponențial numărul credincioșilor și al clerului. În cler au pătruns și Episcopi,preoți de factura intelectuala, care au început să raționalizeze tradiția vie, Scriptura.

Un astfel de cleric a fost Arie, în fapt, un preot citit, cunoscător al științelor vremii,al filozofiei, un intelectual, rațional,un ritor.
El a făcut ceea ce fac azi protestanții. A studiat temeinic Scriptura, a scos versete din context și a tras concluzia ca Fiul lui Dumnezeu este o creatura,cea mai înaltă creatura care a existat vreodată, deci nu consubstanțial cu Tatăl.
A adus în argumentarea doctrinei lui versetul: "Fiul meu ești Tu, Eu astăzi te-am născut ".
A influențat prin scrierile lui mulți Episcopi,cler și popor.
La Sinodul 1 unde s-au adunat peste 300 de Sfinți Părinți, Arie avea în tabăra sa între 60-70 Episcopi( depinde de izvoare).
Practic Biserica se diviza în doua. Insa de mai bine de trei sute de ani Apostolii și cei care au urmat, credincioșii au crezut ca Iisus e Dumnezeu , o Persoana din Cele Trei a PreaSfintei Treimi.
Sinodul a fost organizat de Sf. Împărat Constantin cel Mare pentru a se opri divizarea Bisericii,înlăturarea ereziei și aflarea Adevărului care sa rămână veșnic adevăr de credință în Biserica.
Discuțiile au fost foarte aprinse. Sf.Parinți i-au adus argumente din belșug din Scriptura ca Fiul este egal cu Tatal. "Eu și Tatal Una Suntem" "Cine M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatal" , "Trei sunt care mărturisesc pe Dumnezeu în cer,Tatăl, Fiul și Duhul Sfant" dar nu a vrut sa retracteze.
Ba mai mult la un moment dat a avut un acces de furie și a urlat în plen:" Chiar nu înțelegeți ca Fiul e de mii de ori mai mare ca orice creatura, dar Tatal e de mii de ori mai mare ca Fiul?".
I s-a explicat cu blândețe ca dacă Fiul ar fi creatura opera de răscumpărare, jertfa de pe Cuce nu ar mântui pe cei care cred în El.
După a rămas fără argumente fiind orbit și încăpățânat el și Episcopii lui au fost anatemizați împreună cu învățătura lui eretica și cu toți care vor crede vreodată în aceasta erezie.

Si astăzi unele culte neo-protestante îl considera pe Fiul lui Dumnezeu creatura,deci cad sub anatema. Anatema e data de Dumnezeu, de Duhul Sfant prin Sfinții Părinți, nu ca asa au vrut Sfinții Părinți, sau noi ca ortodocși. Noi doar mărturisim ceea ce s-a stabilit la Sinod.
Ca sa nu mai existe cădere în erezie, s-a formulat prima varianta a Crezului.
Mulți dintre Sfinții Părinți care au venit la Sinod aveau încă răni ale torturilor la care fuseseră supuși,erau în vârstă înaintată, obosiți de drumul lung.
Cine vrea sa aprofundeze se găsește totul în Istoria Bisericii Universale.
La sfârșit Sf. Constantin cel Mare a organizat o masa festiva pentru Sfinții Părinți pentru a sărbători biruința Adevărului și scoaterea lui Arie cu învățătura lui eretica din Biserică.
Arie si-a continuat împreună cu Episcopii lui slujirea separat și scrierile. Nu a retractat niciodată.

Apoi a apărut erezia ca Duhul Sfant nu e egal cu Tatal și cu Fiul. A fost nevoie de Sinodul 2 unde s-a definitivat Crezul. Crez de la care catolicii au căzut prin Filioque.

Apoi au urmat ereziile legate de Persoana Mantuitorului. Unii afirmau ca Hristos fiind Dumnezeu nu a suferit deloc pe Cruce, iar alții care atacau aceasta erezie au dat în extrema cealaltă exagerand ca Mântuitorul a fost mai mult om decât Dumnezeu.
A fost nevoie de Sinoadele 3 și 4 pentru a se elabora dogma,conform căreia Mântuitorul a fost deopotriva Dumnezeu desăvârșit și Om desăvârșit.
Interesanta este caderea lui Nestorie,care inițial a vrut sa combată o erezie dar a căzut în cealaltă erezie și anatemă, din mândrie.
Au fost controverse interminabile legate de cele 2 voi : cea dumnezeiasca și cea a omului Iisus Hristos, pana s-a stabilit ca cele 2 voințe erau distincte dar erau permanent im acord una cu alta.
Așa cum dogma Sfintei Treimi, Trei Persoane intr-o singura Ființa a creat nenumarate controverse,unii iudei spunând ca e păgânism. Pana când la Sinod Sf. Spiridon a luat o cărămidă care s-a dezintegrat în cele 3 componente din câte e compusa,prin minune Dumnezeiască.

La Sinodul 5 a fost anatemizat,din cauza discuțiilor aprinse și a ereticilor, Origene și învățătura lui despre apocatastaza și metempshihoza. Și s-a reactualizat anatema pentru Arie,Nestorie și cei care nu o vedeau pe Maica Domnului ca Nascatoare de Dumnezeu, ci de Hristos, adică prin asta negau dumnezeirea Mantuitorului,împreună cu toată învățătura lor și toți care ii vor urma vreodată.

Origine a fost un scriitor prolific, un Părinte al Bisericii , dacă mai era în viața și i s-ar fi arătat versetele ar fi retractat. Dar din cauza ereticilor și a discuțiilor aprinse cu aceștia a fost anatemizat post-mortem împreună cu unele scrieri.
Pe baza verstului " Șezi de-a dreapta Mea până ce voi pune pe vrăjmașii Tăi așternut picioarelor Tale" si că la sfârșit Dumnezeu va fi "totul în toate" a concluzionat ca Dumnezeu va mântui toată creația inclusiv pe diavol. Lucru contrazis de Scriptura care spune ca diavolul și îngerii lui se vor chinui în foc veșnic ziua și noaptea fara incetare.
Origene a îmbrățișat vechea concepție de la filozofii greci legata de pre-existenta sufletelor inainte de întrupare și reîncarnare.
Aducea ca argument un copil care se naște cu malformații și diferențele psihice,intelectuale de la naștere între oameni.
Conform Sfinților Părinți Scriptura spune clar ca "exista o viață, dupa care urmează Judecata" si răsplata veșnica.
Învățătura despre reîncarnare nu este biblica.
Adepții ei aduc ca argument versetul în care Sf Ioan Botezatorul mergea cu "puterea și duhul lui Ilie" si când Mantuitorului a spus: "Ilie a și venit și ei nu au cunoscut ci au făcut ce au vrut cu Ioan Botezatorul ", dar evreii se refereau la invierea din morți,nu la reîncarnare.
Sf. Ilie a fost ridicat la cer și va veni sa se lupte cu antihrist.

La Sinodul 6 au fost dezbătute canoane administrative și s-au reactualizat anatemele pentru învățăturile lui Origene, Arie și Nestorie.
Sinodul 7 a fost pentru prigoana împotriva Sfintelor icoane.
În Constantinopol a fost un cutremur. Împăratul,influențat de iudei, a fost convins ca Dumnezeu pedepsește pentru închinarea la Sfintele Icoane. Sf. Ioan Damaschin a scris Dogmatica special pentru apărarea Sfintelor icoane. Și Sf. Vasile cel Mare a spus ca cinstirea icoanei merge la prototip nu se oprește la materie, lemn,vopsea.Sf Ioan Damaschin în plus spune foarte frumos ca prin Întruparea Sa Mantuitorului a sfințit toată creația, materia.
Această problemă a fost tranșata definitiv atunci pentru totdeauna.

A fost nevoie de atâtea controverse, atâtea războaie, crime, vărsare de sânge ca noi sa avem astăzi și totdeauna o învățătura de credință unitară, de la care unii rătăcesc și astăzi spre a lor pierzare, prin spălare de creier și o interpretare grosolana a unor versete biblice.

Doctrinele protestante și neo-protestante sunt de fapt ereziile combătute la Sfintele Sinoade.

Nu o spun eu, o spune Biserica. Eretic e cel care îmbrățișează o erezie,nu care spun eu.
Eu ti-am expus (pe cât pot în mare, pe larg) care au fost ereziile combătute,fara a avea pretenția ca expunerea mea e fără cusur. Dacă dorești o expunere specializata o găsești în cărți.
Noi , ortodocșii, urmăm învățătura de credință a Bisericii noastre, Ortodoxe.

Acum fiecare își exprima părerea cum poate, iar fiecare la rândul său înțelege asa cum înțelege....
Însă învățătura de credință e clara,nu lasa loc interpretărilor.
Mulțumită Bunului Dumnezeu, Sfintelor Sinoade și Sfinților Părinți dacă păstrăm și urmăm învățătura nu rătăcim de la Adevar!
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Reply With Quote