View Single Post
  #178  
Vechi 05.02.2010, 21:38:32
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
De acor cu tine, DAAR..................atunci cand iti spune ca tu esti ratacit si interpretezi gresit iar ei au dreptate, nu cred ca mai exista loc de discutii;
daca cineva ar veni la mine acasa cineva strain si mi-ar spune ca nu mi-am ales barbatul potrivit si ca sunt pe un drum gresit, sincer l-as da afara in suturi;
nu stiu daca comparatia este tocmai potrivita dar ceva de genul acesta e si cu forumul acesta;in numele iubirii si al smereniei le permitem tuturor sectantilor, acasa la noi, sa ne calce in picioare Sfintele Taine, le permitem sa ne considere sfintii ca fiind cadavre, sfanta Cruce sa ne -o arunce ca este idol la care ne inchinam, nu mai vorbesc de icoane si multe altele;si tocmai ca imi cunosc Biserica nu am ce discuta cu sectantii, asa ne invata multi parinti induhovniciti ai ortodoxiei, si nu ca mi-ar fi mie frica ca ma ratacesc;
A, si ca sa nu uit,chiar daca sunt o prapadita in trairea adevarata a credintei ortodoxe, eu fac parte din categoria celor mai "habotnici", nu accept modernismul in credinta si nici nu cred intr-o unire in rugaciune a tuturor "fratilor crestini" de alte confesiuni



Sper ca n-ai inteles ca eu as vrea o unire in "rugaciuni" cu sectantii sau as cauta modernism... nici pe departe.
Am spus ca trebuie sa-i toleram pentru ca Dumnezeu ne cere sa aratam iubire fata de aproapele si, pe cat posibil sa incercam sa le aratam adevarul, in cazul in care sunt rataciti. Cu riscul de a ma repeta, iti spun ca exista 2 membrii ai acestui forum care tocmai datorita acestor discutii au reusit sa vada Adevarul si au trecut la ortodoxie: ceea ce mie mi se pare lucru mare... dumnezeiesc.
Si nu as vrea sa facem ca si sectantii, care, asa cum am mai spus, mirosind ca sunt ortodoxa, mi-au blocat accesul pe forumul lor, administratia considerand ca nu indeplinesc nu stiu ce conditii si ca am folosit vorbe "vulgare" (ceea ce e o minciuna, pentru ca nu imi sta in caracter, dar probabil le era frica sa nu aduc vreunul la Adevar...)
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."