View Single Post
  #609  
Vechi 07.07.2013, 22:50:51
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
De accord cu tine, dar cu mici completari.
Nu e crestineste sa fi preocupat indeosebi de problema sfarsitului lumii, cum nu e crestineste nici sa adoptii pozitia strutului. Ignoranta naste multi monstrii.
Taranul iese dimineata afara si vede: no, azi e cer senin, e potrivit sa merg la fan. Daca e innorat sau ploua, isi gaseste de lucru pe langa casa. Asadar, starea vremii, determina metoda de lucru.
Faptul ca sf meu poate surveni acum, iar cel al lumii peste 10, 1000 ani e cat se poate de adevarat. Cum la fel de adevarat e ca sfarsitul meu sa vina odata cu sfarsitul lumii. Importanta e pregatirea care se face pentru acest lucru. CUm il voi intampina pe Hristos?

Aduceai , in posturile anterioare vb despre o profetie neimplinita a sf Lavrentie de cernigov. Inainte de a face profetia mincinoasa, te rog sa imi raspunzi: imi poti garanta ca antichristul nu s-a nascut, ca sa poti afirma ca maica nu l-a prins? Afirmatia ca il va prinde nu se referea la faptul ca va sta cu el la masa si va bea un ceai, ci ca va fi contemporana cu el.

Mai sunt multe alte, pe care le consider de prisos sa le aduc in discutie acum.Profetii care, vrem, nu vrem se implinesc chiar sub ochii nostri.
Doua lucruri ma dor: ignoranta poporului roman, poate inspirata de cartea 1984=> Ignoranta inseamna tarie??? si comoditatea mea sufleteasca.iar cea din urma mi se pare sfasietoare.
Aici NU e vorba de politica strutului. E vorba de discernamant.
Daca unora le place sa pozeze in persecutati si mucenici fara sa fie cazul, cel putin in acest moment, e treaba lor.
Au fost perioade mult mai grele in istoria Bisericii decat aceasta de acum.
A ne preface ca NU vedem asta e o fatarnicie, din punctul meu de vedere.
Repet intrebarea: Era mai bine cand crestinii erau aruncati la lei?
Sau cand imparatii bizantini eretici persecutau pe ortodocsi?
Sau cand nazistii si comunistii ii aruncau pe crestini in temnite ?
Reply With Quote