View Single Post
  #9  
Vechi 06.08.2015, 03:39:03
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Vladimir Pustan împreună cu cireșarii au ieșit din biserica penticostală, el împreună cu ceilalți țin conferințe prin ceva săli de hotel în Beiuș, diferența e că nondenominativii nu-și au un nume al lor ei nici măcar simbolic nu prea mai cred în Cina Domnului, ei fac scenete de teatru pe seama asta, nu mai au cor în biserică ei au trupe de muzică creștină, nu mai au pastori au doar speakeri care dau impresia că fac un stand-up comedy în timp ce predică. Botezul la ei nu are o dată fixă la maturitate în timp ce la penticostali botezul se face de la vârsta de 7 ani. Altă diferență e că mai au în interiorul bisericii și alte departamente dorind să atragă în acest fel mai cu sârg tineretul dar și bătrânii la biserică , ei nu au consiliere pastorală cum am spus mai sus ci cursuri Alfa de inițiere (parcă ar fi ceva MISA).Despre cireșarii lui Pustan se poate spune că se aseamănă cu nondenominativii de la Noua Generație doar că nu au biserică. Vladimir Pustan a fost în trecut la Oastea Domnului apoi a fondat Cireșarii. Cât despre Biserica Noua Generație mai au punct de lucru și în Târgu Mureș. Noapte bună. Repet nu vreau să fac reclamă sau ceva altor culte doar am prezentat faptul că din deceniu în deceniu religiile, cultele, sectele se tot înmulțesc, cum nu știu. Noapte bună.
Reply With Quote