View Single Post
  #15  
Vechi 17.10.2019, 04:16:51
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere, singura forma de a "anihila" aceasta patima este mariajul, pentru ca prin acest mod iti canalizezi toata dorinta ta sexuala (sau "energie sexuala" - cum vrei tu sa o numesti) in relatia cu sotia ta....
Tocmai versetul pe care l-ai dat tu (1 Corinteni 7,2) confirma, chair asa cum scrie in el, ca mariajul intretine aceasta patima, sau o consuma(o satisface).
De fapt, apostolul Pavel, a dat acest sfat celor care n-au citit versetul de dinainte, sau nu sunt de acord(nu se pot abtine):

1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.(1Cor7,1)

I-am prezentat acest verset unui amic, l-a citit,... la recitit,... s-a uitat luuung la mine si mi-a zis: -"Nu inteleg".
Acelasi lucru(1Cor7,1) le-a spus Tatal lui Adam si Eva.
Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Nu intamplator, casatoria a fost prima taina instituita de Iisus... pentru ca prin intermediul ei majoritatea oamenilor au sansa de a se mantui si totodata de a-si manifeta sexualitatea... doar putini oameni au chemare spre celibat sau monahism.
Cum crezi tu ca se mantuiesc cei care au patima desfranarii(si si-o mai si manifesta in casatorie!)?

9. Nu știți, oare, că nedrepții nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu? Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții,(1Cor69)

Daca Iisus ar fi instituit cununia prima taina, atunci, ca s-o intareasca, El Insusi S-ar fi casatorit, nu crezi? Dar El ce ne spune?

50. Și știu că porunca Lui este viața veșnică. Deci cele ce vorbesc Eu, precum Mi-a spus Mie Tatăl, așa vorbesc.(In12,50)

Deci, oare ce I-a spus Tatal lui Iisus sa ne vorbeasca noua despre casatorie?

De la Adam incoace toti avem chemare spre monahism(1Cor7,1), dar prea putini ascultare (aceeasi ascultare ca Adam).

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Un alt mod prin care poti diminua (dar nu a elimina complet) aceasta tentatie...
De ce a nu elimina complet? Ca nu cumva s-ajunga in imparatia cerurilor?

12. Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă.(Mt19,12)

Am confirmarea ca tentatia sexuala se transforma in mare putere duhovniceasca prin straduinta, inchinare si tenacitate.
E drept ca e mai usor sa te mentii imaculat daca din copilarie ai fost invatat sa te feresti de tentatii; lui Adam doar i s-a spus la maruritate sa nu guste si... "a cazut"(in greseala) ca n-a invatat din copilarie sa se abtina.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 20.10.2019 at 06:15:58.
Reply With Quote