Subiect: Nebunie
View Single Post
  #33  
Vechi 26.08.2015, 07:49:04
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Imi pare rau ca ati trecut prin astfel de experiente nefericite. Nu am vrut sa va jignesc insa imi ies cumplit din fire cand remarc generalizari de genul medicii sunt nu-stiu-cum, preotii sunt asa, profesorii asa, si asa mai departe. Spitalele sunt cum sunt dar oare din vina medicilor? Nu e oare vorba de bugetul alocat de stat pentru amenajarea si intretinerea spitalelor?
Nu sunt medic si nici pe aproape dar am toata admiratia pentru medici. Poate sunt mai visatoare si nerealista dar mereu am avut incredere in capacitatile celor cu care am interactionat. Si auzind tot felul de povesti m-am intrebat mie de ce nu mi se intampla, ci doar altora. O singura data am asistat la o complicatie a unei operatii de apendicita, foarte urat, insa a fost vina pacientului care nu a respectat indicatiile post operatorii.
Acum cativa ani o persoana apropiata a facut comotie cerebrala. Putea sa evite daca facea tratament pt tensiune mare insa a decis ca e mai desteapta ca medicul care a consultat-o. Dupa cateva saptamani a facut comotie si a intrat in coma, a fost operata de urgenta, familia in disperare a cadorisit medicul cu 700 euro sperand ca poate fi salvata. A murit. M-a impresionat medicul pt ca a chemat familia si a restituit cadoul.
Pe mine personal daca ma nemultumeste serviciul primit caut altul, mai cer pareri. Insa nu-mi permit sa spun ca majoritatea frizerilor tund anapoda doar pt ca unul a esuat la parul meu. Poate nici explicatiile mele nu au fost clare.
Imi cer inca o data scuze, nu am vrut sa va supar, nu o luati personal, doar ma alarmeaza foarte tare etichetarile si generalizarile.
Nu m-ati jignit, doar ca experientele mele neplacute in privinta asta nu au fost rare, accidentale , in ultimii ani.Ce parere as putea avea? In fine, ne-am abatut de la tema topicului.Ideea era ca daca un om cu depresie sau cu orice altceva, ar sta doar in baza medicatiei(care babuiesc ca e temporara) si a unui medic indiferent fata de suferinta umana(repet: nu sunt toti asa, dar are sanse mari sa intalneasca ceva de genul), nu prea vad cum si-ar putea reveni.Mai ales cand problemele sunt de ordin afectiv, cand yocmai indifetenta celor din jur, l-au adus poate in stadiul asta.
Reply With Quote