View Single Post
  #4  
Vechi 17.06.2022, 13:33:21
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cel mai bine ar fi să fim cu băgare de seamă , să cumpărăm ulei , precum cumpărăm altele fără de folos....să nu exagerăm în neputințe noastre, să nu exagerăm , să fim cumpătați și cu luare aminte....
Nu cred că am ajuns așa de săraci pt candelele noastre pentru credință noastră ...
Cum avem bani pentru "poftele" noastre, avem și pentru o țară de ulei pentru candelele noastre !!!!
Să nu exagerăm !!!!!!!!!!
În 2019 era 4 lei.50 litrul de ulei în Kaufland Vitae- D'oro sau așa ceva, știu pt că eu fac cumpărături săptămânale, acum până la finele anului se duce spre 15 lei/litrul cel mai nefiltrat și mai nașparliu sortiment.

Sunt niște prețuri colosale, și gazul cu care se gătește s-a scumpit cu vreo 200-300% față de 2019, deci la același consum te nenorocește iarna ajungi la facturi de 2-3000 mii de lei/lună numai gazul fără curent, apă, salubritate, dacă e iarnă grea e jale, o factură de 5.000-6000 de lei/lună cred că apasă pe oricine, am văzut oameni care erau aproape de sinucidere de la facturi.
Iar la anul nu va mai fi nici subvenționat.

Eu singura soluție pe care o văd pt ulei la preț cât de cât bun, e să iei de la țăran floarea soarelui cu sacii și s-o presezi la rece dar trebuie să ai unelte și know-how, și dacă iei floare decojită de la magazin, e tot scumpă au scumpit și semințele, nimic n-a rămas nescumpit.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote