Subiect: Spovedania
View Single Post
  #5  
Vechi 19.09.2008, 19:55:06
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de arlechino
In urma cu cativa ani m-am dus sa ma spovedesc la un tanar preot. Foarte repede spovedania mea s-a transformat intr-o prelegere a sa. Printre altele m-a intrebat ce inteleg prin "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti". Am apucat doar sa spun ca "in primul rand, trebuie sa te iubesti pe tine..." aici m-a intrerupt cu patos si vehementa tanarul preot si ... mi-a tinut o predica. N-am mai apucat sa spun nimic. Eu as fi vrut sa spun ca nu poti oferi dragoste daca pe tine insuti te urasti. Cum ar fi "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti" daca pe tine te urasti? Cu alte cuvinte: "ofera-i aproapelui acelasi sentiment care-l ai pentru tine". Si daca acest sentiment este URA? Si astfel de cazuri nu sunt rare.

In afara de cateva intrebari "standard" la care nu puteam raspunde decat prin DA sau NU intreaga "mea" spovedanie a devenit mica lui prelegere teologica. Aceasta experienta mi-a lasat un gust amar.

De atunci am inceput sa ma intreb daca studentii de la teologie sunt formati in vre-un fel pentru a primi TAINA SPOVEDANIEI.

Mai tarziu am intrebat un proaspat absolvent al teologiei daca, la facultate, a facut vre-un curs special pentru a practica TAINA SPOVEDANIEI. Mi-a raspuns ca NU.

Eu sunt psiholog si stiu ca psihoterapia (tratarea sufletului) pe calea spovedaniei/confesiunii a inceput odata cu Biserica Crestina. Dar psihologia ultimului secol a stabilit niste reguli stiintifice ale confesiunii.

In primul rand este vorba de arta de a ASCULTA si de a INTELEGE pe celalalt.

Apoi mai este si arta de a-l face pe celalalt sa-si depaseasca temerile, inhibitiile si sa-și deschida sufletul.

In psihologie acestea sunt tehnici cu reguli bine stabilite.

Oare, la teologie, nu ar fi bine sa existe un curs la care sa se invețe aceste reguli?

Am vazut ca exista un indreptar pentru spovedanie care se adreseaza credinciosilor.

Pe cand si un indreptar pentru tinerii preoti? caci cei cu experienta, cred eu, au descoperit singuri anumite reguli. Dar dupa cate greseli care puteau fi evitate prin parcurgerea unui curs de specialitate.

Pe aceasta cale, propun Inalt Prea Sfintiei Sale Patriarhul Romaniei, Prea Fericitul Daniel, de a introduce un asfel de curs - personal am meditat mult asupra acestui subiect, am si scris, si pot oferi un suport de curs adaptat la nevoile preotesti in ceea ce priveste TAINA SPOVEDANIEI.
Ai dreptate,spovedania este un lucru foarte greu,daca vrei sa vorbesti dupa tine,si nu dupa Dumnezeu.De fapt,eu cred ca cel mai bun duhovnic este cel care nu vorbeste neintrebat,adica daca eu nu ii cer ajutorul,el nu are de ce sa si-l ofere.Este simplu.Nici Dumnezeu,daca omul nu cere ceva special,nu se apuca sa tina el prelegeri.Domnul spunea,"credinta ta tea mantuit","indrazneste fiica,credinta ta te-a mantuit","indrazniti eu am biruit lumea","nu va temeti de cei care ucid trupul","feriti=va de oameni...",etc.

Eu nus tiu vreun caz in care Dumnezeu sa fii facut vreo minune cu cineva fortat,adica hai sa te mantuiesc,hai sa te fac mare sfant.Toate se fac incetul cu incetul,iar la spovedanie,apreciez tacerea unui preot sau ierarh,pt ca tacerea niciodata nu va face rau nimanui,pe cand un sfat stupid poate dsistruge o viata de om,un destin si cu asta o lume intreaga.Asa ca mai bine sa taci,iar la fiecare cuvant de sfat sa-l intrebi pe Domnul daca este bine.
Arlechino, intr-o postare de pe alt topic am subliniat ca preotul trebuie sa fie si un fin psiholog, iar relatia sa nu fie una juridica ci personala avand la baza empatia. Este trist ca uneori punand inainte doar legea lui Dumnezeu sau dreptate nu si iubirea, preotul risca sa-l piarda pe penitent sau acesta sa cada in deznadejde. Nu trebuie sa uitam ca Taina Spovedaniei se deosebeste fundamental de o sedinta de consiliere prin marele "dar" al iertarii. Un consilier incearca restabilirea resorturilor morale dar nu poate oferi certitudinea iertarii lui Dumnezeu.
Draga Jane, este foarte interesant ceea ce ai subliniat. Cu toate ca in pedagogia divina intalnim si minuni in care Hristos nu a cerut credinta - vezi vindecare orbului din nastere, vindecarea demonizatilor, etc.
Reply With Quote