View Single Post
  #6  
Vechi 08.04.2011, 20:47:10
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Ai spus bine. Articolul nu l-am citit pt ca nu prea stiu lb. engleza. Totusi ceea ce ai scris este destul ca sa ne facem o ideie despre Umilire si Umilinta, ca si cale spre mantuire.
Vai, dar ce greu este! Ca sa nu ramana sfatul tau la stadiul de teorie, ar trebui sa discutam si CUM sa aplicam metoda. Cum sa facem? Noua, celor in varsta ne este mai usor. Am ajuns deja la pensie, ne-am vazut sacii in caruta. Dar tinerii care spera sa obtina un loc de munca? Dar fetele, dragele de ele, care viseaza un sot, o familie? Dar baietii? Viitori sustinatori ai familiei? Cum sa razbata umili si umiliti? Pt ca umilirea este de multe feluri. Pana unde sa se lase umiliti? Care este limita?
Nu cred că curățarea de mândrie e doar o datorie morală. Este o metodă practică de a ne izbăvi de niște iluzii care mai târziu se vor întoarce împotriva noastră.

Cum să practicăm asta? Cum îi ziceam și Melissei, nu cred că trebuie să facem ceva special, ci doar să renunțăm la competiția care de obicei domnește în comunitățile umane. Atunci vor veni și umilirile.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote