View Single Post
  #26  
Vechi 19.12.2014, 10:19:12
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Numai din ziua a VI-a, de cand a aparut omul.

10. După cum este scris: "Nu este drept nici unul;
11. Nu este cel ce înțelege, nu este cel ce caută pe Dumnezeu.
12. Toți s-au abătut, împreună, netrebnici s-au făcut. Nu este cine să facă binele, nici măcar unul nu este.(Rom3, 10-12)


N-am observat reavointa, poate doar ignoranta.

Toti acestia au fost ucisi fiindca le spuneau sa se indrepte; uciderea lor a devenit traditie.

37. Ierusalime, Ierusalime, care omori pe prooroci și cu pietre ucizi pe cei trimiși la tine; de câte ori am voit să adun pe fiii tăi, după cum adună pasărea puii săi sub aripi, dar nu ați voit.(Mt23,37)

Tot restul mesajului tau confirma ceea ce am scris, chiar daca tu romentizezi putin "tabloul".
19. Iar aceasta este judecata, că Lumina a venit în lume și oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele.(In3,19)

Intunericul inseamna bani, trup, lume, materie.
Măi, dar curios mai folosești tu Scriptura......:)
P.S. Banii au început să ne preocupe și să ne subjuge din ziua a șasea a Facerii?..........:))))
Și de ce crezi că materia, lumea și trupul, în fond lucrări ale Dumnezeirii, ar fi întuneric? Oare Domnul a creat întunericul?

Demetrius, nu banii/trupul/lumea și materia sunt întunericul. Ci atașamentul idolatricesc al omului față de acestea.
Materia, lumea și trupul, precum și banii, nu sunt lucruri rele în sine. Însă proasta/întunecata lor întrebuințare poate deveni rea, într-adevăr.

Last edited by Ioan_Cezar; 19.12.2014 at 10:26:27.
Reply With Quote