Subiect: Am o intrebare
View Single Post
  #8  
Vechi 17.10.2018, 22:07:11
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Typo88 Vezi mesajul
Buna ziua! Am o intrebare dar as vrea sa vorbesc cu un membru senior daca se poate printr-un mesaj privat (nu stiu cum sa trimit mesaje) Va multumesc anticipat :) Nimeni? Bine. Ce parere are biserica ortodoxa despre persoanele cu boli mintale (schizofrenie)? Sunt alungati, marginalizati, ignorati etc etc ?
Vad ca esti un suflet extrem de sensibil,iar o minte bolnava nu inseamna un suflet bolnav,la fel cum nici invers nu se aplica.In general BO si BC a tratat bolile din sfera mentalului ca si posedari demonice,dat fiind gradul lor extrem de manifestare,insa in ultima vreme ii mai trimite si pe la psihiatri sau psihologi pentru a simplifica diagnoza.In general oamenii cu asfel de probleme sunt exclusi din societate si trimisi in sanatorii,centre sau efectiv tinuti acasa sub supraveghere.Asa cum a zis demetrius BO nu are ,inca,niste pareri generale formulate despre acest subiect,si multe altele,care sunt de actualitate.Pareri au doar oamenii,iar oamenii in general au pareri diferite chiar daca sunt in BO,sa zicem.In mod sigur,biserica va propune rugaciune,spovedanie,consiliere,maslu etc.Iarasi biserica nu ar trebuie sa alunge,marginalizeze sau ignore pe nimeni,deci implicit pe o persoana de acest gen,chiar din contra,ar trebui sa o ajute,fiindca face parte din misiunea ei.Insa,asa cum am spus,biserica este formata din oameni,iar acestia sunt diferiti,supusi greselii si tind sa uite care este scopul si misiunea bisericii si al omului in general.Daca mai esti pe forum poti gasi oameni cu care sa vorbesti in privat.Fi sigur ca nu a avut nimeni tendinta sa isi bata joc de tine sau subiectul tau.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote