View Single Post
  #24  
Vechi 08.01.2010, 14:37:52
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Talking of

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
La asa o replica, ceea ce-mi vine-n minte e: titulatura de "Junior member" la tine poate fi aplicata la propriu... O astfel de replica frizeaza insultarea inteligentei. O pun pe seama lipsei de informare. Numai bine!
Ok, poate nu am formulat bine: inca se stia de dinozauri, doar ca nu ii chema asa. De unde se trag imagini de genul:
http://4.bp.blogspot.com/_xQwP8MNj0E...0/dragon13.jpg
http://wwwdelivery.superstock.com/WI..._1443-1321.jpg
http://briancarnold.files.wordpress....even_heads.jpg

Daca nu ar fi fost nu s-ar fi povestit, nu?
Oricum ai scos citatul din context. Nu e prea frumos caci lasa liber la interpretari.

La fel si chestia cu timpul. Nu e new-age faptul ca noi habar n-avem, desi pretindem ca le stim pe toate. E chestie de bun simt.
Timpul, la fel ca si dinozaurii e o chestie despre care noi nu vom stii niciodata exact ce si cum a fost.
Biblia ne da niste guide-line-uri, ca vorba aceea sa nu ramanem prosti, si usor de manevrat( nu uita ca a fost scrisa tot de oameni, iar in limbaj omenesc nu poti niciodata sa cuprinzi intregul inteles al chestiunilor omenesti, darmite a celor duhovnicesti).

Tu imi zici ca sunt neinformata pentru ca nu am citat din toate bulshit-urile de la televizor, si din reviste. Crede-ma ca le stiu pe toate, ma pasioneaza domeniul.
Insa ce ni se spune la TV e doar manipulare si spalare de creiere. Cand imi aduci dovezi stiintifice (experinte facute de tine si care mi le poti demonstra si mie) atunci ma voi recunoaste dezinformata.
Pana atunci i-a la comparat ce zic vecheile carti scrise in Evul Mediu(Europa, Asia, Americi), mitologia, Biblia, rapoartele stiintifice mai putin promovate de mass-media si apoi revin-o cu niste chestii complete, s-apoi om discuta.



Pe scurt: Oameni buni: haideti sa recunoastem ca stim prea putin despre cum a facut Dumnezeu lumea, si oricat ne-om chinui tot nu vom stii clar cum a fost facuta lumea, si nici macar cum functioneaza ea.
Toate eforturile noastre de a cunoste stiintific lumea esueaza: azi o teorema e buna, corecta, maine se gasesc atatea exceptii incat pica, si nu mai e valabila.

Un lucru ramane clar: Cel ce vrea sa cunoasca lumea si adancul intelesului ei, sa caute sa-l cunoasca pe Dumnezeu, si atunci le va stii pe toate.

Cunostinta mea si a ta e saraca, si de aceea si ceea ce exprimam in cuvinte e asa de greu de inteles ce vrem fiecare sa exprimam.

Ma bucur ca esti sceptic, dar te rog fi sceptic pana la capat, cu toate, nu doar cu religia.
Si ca sa iti maresc "scepticismul" si mai mult, incearca de vorbeste cu Dumenzeu, vezi daca iti raspunde.
Daca dupa o luna de bazaila nu iti raspunde, desi tu i te adresezi mereu sincer, atunci poti sa zici ca ortodocsii is doar niste fanatici... pana atunci experimenteaza!
Iarta-mi tonul ironic de prin anumite zone.
Tot dragul,
Adriana
Reply With Quote