View Single Post
  #27  
Vechi 08.01.2010, 17:55:55
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Domnule Laurentiu (sau Lavrentiu), cate specii de animale terestre exista pe Pamant? In Biblie scrie ca in arca au urcat din TOATE cate o parte femeiasca si o parte barbateasca. Asta e o buna dovada ca Biblia a fost scrisa intr-o vreme cand oamenii credeau ca Pamantul e drept si habar n-aveau de imensitatea planetei si de diversitatea speciilor de animale si plante existente. Cel mai probabil potopul descris in Biblie a fost o inundatie la nivel regional, iar in arca au intrat specii de animale din zona respectiva, nici de acolo toate, ca sa nu mai vorbesc de toate speciile de pe Terra.
Domnule Golbi, imi cer scuze ca deschid gura.

Iata un link: http://www.worldwideflood.com/ark/cargo/cargo.htm

In acelasi site veti gasi gramezi de studii facute nu de mine pacatosul ci de oameni de stiinta.

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Ok, am facut o facultate, te rog sa te documentezi putin inainte de a scoate ineptii. Probabil ai auzit tu ca au fost descoperite ramasite de dinozauri pitici in Transilvania, da, asa e, si anume in Tara Hategului. Ceea tu nu ai retinut este ca ei au trait in teritoriul care AZI reprezinta Hategul, nu in perioada istorica a acelei zone. Am facut facultatea de geografie si cred ca sunt intr-o "oarecare" masura sa spun ca in trecutul geologic (adica in urma cu zeci de milioane de ani), actualul teritoriu al Tarii Hategului avea alta configuratie a reliefului, la un moment dat era inconjurata de ape, ceea ce a dus la o izolare temporara. Eu incerc din rasputeri sa impac stiinta cu religia, mai ales pentru mine insumi, ceea nu cred ca e un lucru condamnabil, iar unii din voi veniti si aruncati chifle de astea de grupa pregatitoare, cel mai rau fiind ca nu glumiti cand o faceti, ci sunteti convinsi ca asa e, ignorand date stiintifice clare. E trist... Nu te intereseaza stiinta, ok, daca vrei totusi sa spui ceva, documenteaza-te macar. Eu cand vorbesc despre religie m-am documentat catusi de putin. Vorbesc despre ceea ce m-am documentat. Despre restul, tac. Numai bine!
Va felicit pentru facultate. Si eu am facut una. Va reamintesc ca sunteti pe un forum crestin. Va cred pe cuvant ca era vorba de Tara Hategului etc., dar credeti-ma si dvs cand va zic ca in ce priveste religia nu v-ati documentat suficient.
Reply With Quote