View Single Post
  #37  
Vechi 22.01.2010, 13:04:32
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Vb si eu de ceea ce stiu. E adevarat ca datarea cu carbon a avut unele rezultate contradictorii, dar nu intr-o masura in care ar putea sa o excluda ca metoda stiintifica. Este o metoda stiintifica, si una care intr-un foarte mare numar de caz reuseste. Afirmatia ca datarea cu carbon e gresita doar pe seama unor catorva cazuri in care a dat gres este una gresita. La fel, informatia ca ea are exactitate de pana la 5000-6000 de ani, asa cum cred unii teologi, si folosirea acestei informatii pentu a arata ca ea functioneaza doar pana in momentul crearii pamantului, adica acum 6000 de ani, este gresita. (Timpul de injumatatire a carbonuluieste de 6000 de ani, nu perioada lui maximare de estimare a vechimii). http://ro.wikipedia.org/wiki/Datarea_cu_carbon


Aveau alt nume, dar oricum, erau exagerari are soparlelor, dragonilor Komodo, serpilor, cometelor, Caii Lactee, oamenilor urati, si poate chiar a demonilor.

A fost odata ca niciodata... Ca de n-ar fi, nici nu s-ar povesti.
Harap Alb si calul lui vorbitor cu aripi (putea sa zboare), savurau cate o dusca de apa vie la carciuma din mijlocului taramului celuilalt. (Calul nu avea voie alcool, baba Cloanta i-a spus ca il afecteaza la rinichi; iar Harap Alb nu putea bea pentru ca el... conducea). Toti zmeii si zgriptorii din carciuma radeau pe seama asta de ei. Harap Alb se uita putin mahnit la el, apoi, smechereste, se strecura sub masa de clestar. Se dadu de 3 ori peste cap si se transforma in tantar. Apoi reusi o isprava minunata: ii infecta pe toti din carciuma care rasesera de el cu HIV. (HIV-ul il primise de la Ileana Cosanzeana, care deveni sotia lui + 3 castele unul de aur, de argint si celalalt de arama, in urma bataliei lui cu Fat Frumos. In aceasta batalie muri de vreo 2-3 ori, insa Ileana il invie cu apa vie si cele 3 surcele magice, furnica cu care vorbise il ajutase sa aleaga macul de orz, si pe corb il convinsese argumentativ sa ii arunce o cofa de apa pe scafarlia-i inflacarata de vuitetul si focul luptei.) Cand auzira zgriptorii si zmeii si aurolacii ce erau in carciuma ca au HIV, s-au adunat toti, si si-au aruncat buzduganele in sus, cale de 4 poste (ba inca unul a ajuns pe soare), si le-au venit inapoi pe crestete, omorandu-i.

Ba da, este; daca urmaresti orice documentar cu calendarul maias si sfarsitul lumii in 2012 o sa iti regasesti vorbele (si superstiile). Cu dinozaurii stim ce a fost. Au fost exterminati toti acum 65 de milioane de ani. Nu se stie cum, insa. Ori de un meteor, ori de un vulcan.

Facuta de catre cine, ma rog?
Documentarele sunt facute de mass media , in spatele careia se afla oameni "bine intentionati", care vor "pacea in lume" si evident PUTEREA in mainile lor.
Ei stiu ca noua ne place circul, fenomenele ultra-mega, descoperirile stiitifice... pe scurt orice ne hraneste curiozitatea si orgoliul.

Vin dintr-o familie de atei, respect stiinta, cu ea am crescut.
Demostreaza-mi ca nu mai exista nici un pui de dinozaur in evul mediu, demonstreaza-mi ca nu s-a adaptat la mediul inconjurator, demonstreaza-mi ca timpul e constant, demonstreaza-mi ca stii tu toata istoria, ca stii tu cate documente au fost arse si ascunse de Inchizitie, arata-mi tu care documente sunt falsificate si care nu ... cu documente clare, cu experimente incontestabile, nu cu documentare.Te rog, ce mai astepti?


Greu e omului sa recunoasca ca e prost si habar n-are(si aici nu te atac pe tine, zic in general). Omul e mandru si e greu SA RECUNOASCA CA NU STIE, prefera in schimb minciunile....
Nici eu nu stiu, dar nici tu, nici nimeni, cand au disparut dinozaurii cu adevarat, se presupune doar, se da cu parerea
se estimeaza.... la fel si cu bourul moldovenesc. Zi-mi tu data exacta cand a disparut, in ce an? Raspuns: se presupune ca.... prin perioada X.


Si tu imi spui sa cred in niste presupuneri. Cam aiurea nu crezi?
Din tot ce e stiinta cred doar chestiile care le-a experimentat eu, iar acum trecand pe planul cel mai important.
Din tot ce religie, eu nu bahulesc pe nimeni, zic doar, ca din ceea ce am trait si simtit, adevarata dragoste am vazut-o in ortodoxie. Prin tot ce zice ea, prin adevaratii ei oameni (nu popa care vine beat la mort), prin minunile care se petrec zilnic la moste si icoane. Si ce e cel mai minunat ca e nu se contrazic, ca oamenii de stiinta,nu se cearta ci se completeaza.

Cineva a provocat un rocker ateu sa mearga la mormantul lui Arsenie Boca zicandu-i:" Sa vezi ce-ti face tie parintele!".
Acela a ras si a batjocorit... ce s-a intamplat dupa nu iti spun. In schimb ce zici, ai avea curajul sa te imbarci intr-o astfel de provocare?

Last edited by Adriana-Simona; 22.01.2010 at 13:14:45.
Reply With Quote