View Single Post
  #7  
Vechi 11.02.2009, 09:04:16
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=#008000]Un credincios adevărat nu are motive să se teamă... Am spus acest lucru de multe ori pe aici, dar inutil... [/COLOR]

[COLOR=#008000]Însuși Iisus Christos a întrebat la un moment dat: De ce vă temeți, voi, necredincioșilor?... Nu-mi amintesc exact cu ce prilej. [/COLOR]
Nu trebuie sa ne temem, asa este, dar sa avem in vedere ca si Hs a fugit de multe din fata maniei iudeilor... si crestinii nu stateau toti ca Sf.Gheorghe cu vitejie in fata Imparatului sa marturiseasca CREDINTA... unii erau slabi de fire si fugeau.. daca erau prinsi, nu CEDAU din credinta... Asa ca este UMAN sa ne temem, daca si SFINTII se temeau inainte de a muri... avem exemplu in Pateric cand a venit Ingerul Dlui sa ii ia sufletul unui parinte si el a zis "mai lasa-ma ca inca nu m-am pocait"... aci nu este vb de vedenie sau aratare draceasca ci tot atnci parintele a plecat la Domnul... El stie mai bine!
Oricum Sora draga, sa stii ca Dumnezeu STIE CINE REZISTA VREMURILOR DE PROGOANA SI CINE NU, ca pe cei slabi Dumnezeu ii va lua dinainte... asta pt ca sa nu se piarda sufletele lor... iar pe cei TARI ii va lasa Dumnezeu ca sa arate ca BISERICA INTEMEIATA PE JERTFA SA BIRUIESTE!!!

AMIN