View Single Post
  #197  
Vechi 28.02.2011, 21:34:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
"va începe prigoana împotriva adevăraților creștini, care vor trebui să scape fugind, (evadând), iar cei neputincioși și bătrâni măcar de remorcile lor să se prindă și să fugă”

Partea asta mi se pare izvorita din mindrie si slava desarta, o inventie hilara, avind in vedere ca nimeni nu poate determina cine sunt acei "misteriosi ADEVARATI crestini"...si evident ne unge egoul crezind ca noi ortodocsii suntem UNICII care vor avea "onoarea" sa fie prigoniti.
Prigoniti pentru ce anume ??? cu ce oare iesim noi in evidenta fata de altii care sunt de sute de ori mai zelosi si mai vocali? si fac si fapte bune de mii de ori mai multe. Ei de ce nu-si fac probleme de prigoana?
Hai, ca vad ca ataci Ortodoxia din interior! Nu prea crezi si ca pentru tine Iisus S-a rastignit! Ai si adepti. Pai, uite, de oameni ca tine are nevoie Antihrist! Ce ti se pare ciudat in formularea ,,adevaratii crestini''? Oare nu exista suficiente dovezi ca nici chiar Dumnezeu nu pune semnul ,,='' intre toate confesiunile si religiile. Poti sa te superi pe mine, dar nu cred ca si Budha si Mahomed s-au rastignit pentru tine.

Eu nu sunt de acord cu tine sub nicio forma. Pentru credinta ortodoxa si-au dat viat mii de sfinti. Dumnezeu i-a preamarit pe acestia imparateste, asa cum numai un Imparat Ceresc ii poate preamari. Noi trebuie sa-i urmam pe sfinti, nu pe orice ecumenist dispus sa semene confuzie peste tot. Cine n-a trait Ortodoxia nu stie valoarea ei. Dormi in pace, daca asa-ti place, dar nu te mai face pricina de sminteala si altora. Ai mila de sufletul tau, daca esti crestin, si las-o mai moale cu blasfemiile!