View Single Post
  #7  
Vechi 20.06.2012, 12:24:36
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
„Ce trebuie facut in situatia in care nu exista preot in apropiere, iar copilul este foarte bolnav?[/b]
In aceasta situatie grava Biserica ingaduie oricarui crestin, barbat sau femeie, sa savarseasca Botezul in formula lui cea mai scurta – adica intreita cufundare a copilului in apa, rostind cuvintele: “Se boteaza robul lui Dumnezeu (N) in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh; Amin.” Iar daca copilul supravietuieste, preotul va savarsi pana la capat slujba Botezului, si va savarsi Sfanta Taina a Mirungerii.”
Interesant sfat. Zic interesant, deoarece am cunoscut un caz foarte special: copilasul unei prietene se naacuse cu mari probleme de sanatate. Medicii nu ii mai dadea nici o sansa.Erau disperati parintii, mai ales ca era primul. A fost chemat preotul sa il boteze de urgenta. Micutul era in incubator, conectat la tot felul de aparate care la sucrta apropiere de copil incepeau sa piuie si sa ii determine agravarea bolii(nu imi cereti termeni medicali sau o explicatie medicala, ca nu o stiu). In aceste conditii s-a facut botezul. Cu medicii de fata...nu i s-a dat voie preotul sa stea mai mult de 2-3 minute. Stiti cum l-a botezat? a udat un betisor orl in aghiasma mare si l-a atins de 3 ori, rostind formula.Adta a fost tot.Si asa aparatele piuiau . Apoi minunea s-a intamplat: din ziua aceea, baietelul Stefan a inceput sa se simta tot mai bine.In 2 luni a fost externat.Azi e un baietel sanatos si voios.

Personal, cred ca in situatii de urgenta botezul se poate face si asa. La fel cum in inchisoare Se savarsea sfanta Liturghie, uneori chiar pe pieptul vreunui detinut si cu un fel de suc de struguri.
Dar repet situatii de urgenta.

O singura data a facut sotul meu botez prin turnare.Era un baiat mare, de vreo 8 luni care nu facuse baie niciodata. parintii il stergeau cu servetele umede. Au incercat sa il spele in cada, dar baiatul izbucnea intr-un hohot de plans isteric si se invinetea. Si chiar in ziua botezului era bolnav, avea temperatura mare.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote