View Single Post
  #8  
Vechi 06.12.2016, 15:32:04
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George_90 Vezi mesajul
Va multumesc tuturor pentru timpul pe care l-ati pierdut din cauza mea, imtradevar este greu sa intelegi unele vise si asa este, Dumnezeu nu te iarta in vise decat vrea sa vada faptele reale si da am in suflet mari dureri pe care MUMAI EL le poate alina insa mereu ma rog la EL sa imi arate o cale...sa pot intelege viata. Unii spun ca viata este frumoasa, eu insa traiesc total opusul de vreo 10 ani si cand ma gandesc ma apuca plansul si iar ma rog la El sa ma sprijine moral sa pot trece peste marile greutati pe care le am zi de zi cu mine...uneori tind sa cred ca viata asta pe care o am nu este pentru mine. Poate ca totusi va veni o zi cand imi voi da seama ca nu este asa, insa pana atunci imi e teama sa nu fie prea tarziu.
Pai s-o luam logic. Daca tu te intalnesti cu ADEVARTUL Dumnezeu, mai poti fii acelasi om dupa?
Pavel cand s-a intalnit cu Hristos a mai fost acelasi om dupa ?

Deci nu ai cum dupa ce te intalnesti cu adevarat cu Hristos sa fii acelasi dinainte.Hristos tranforma absolut totul.

In patericul egiptean (dar nu numai acolo) exista cel putin 4 cazuri exemplare inregistrate, unde calugari-pusnici sporiti au fost inselati de care diavol ci li s-a infatisat fie aievea fie un vis, ca fiind Hristos.

Cazul 1:
Calugarul din obstea lui ava Antonie care a fost inselat de catre diavol in momentul in care i s-a infatisat sub forma lui Hristos cu ingerii si i-a spus:
"Pentru multa ta jertfa si sporire in rugaciune, iata te-am facut preot.Mergi
asadara si liturghiseste si tu cu fratii tai preoti". Calugarul bucuros din cale afara ca i s-a aratat "Hristos", s-a dus la biserica a dat buzna in altar si cauta vesmintele preotesti.Preotii de acolo s-au prins imediat ca este inselat de diavol si i-au dat canon de pocainta.

Cazul 2:
Calgurarul care si-a ucis tatal,
Un calugar primea de la o vreme incoace vizita unui inger "care se intitula a fiind ingerul al Domnului".
Dupa ce i-a castigat increderea prin vise, acel inger (care de fapt era diavolul) i-a spus in vis sa ia o barda si sa se pregateasca ca in curand vine diavolul la usa lui , deghizat in tatal calugarului, si sa-l loveasca in cap.
Apoi dracul s-a dus la tatal calugarului si i-a dat prin inima un dor nebun sa-si vada fiul calugar pe care nu-l mai vazuse 20 de ani.
Cand tatal a aparut la borderiul fiului calugar acesta i-a dat cu barda in cap
omorandu-l. La care ingerul prieten si-a lepadat infatiseara angelica si s-a aratat in toata hidosenia sa spunandu-i calugarului:"20 de ani mi-a trebuit
sa te dovedesc.Si iata ca te-am infrant omule."

Cazul 3:
Calugarul care a vrut sa ucida un copil;

Similar cu cazul 2, tot unui calugar prin vise i-a castigat increderea un "inger al Domnului" de lumina.
Apoi i-a spus calugarului sa se duca in sat sa ia pruncul cutare si sa-l jertfeasca Domnului asa cum s-a intamplat cu Avraam, daca vrea ca si el calugarul sa fie precum Avraam.Dar copilul si-a dat seama la timp de inselarea calugarului si a fugit.

Cazul 4:
Calugarul care nu a picat in plasa diavolului.
Unui calugar sporit in pustie, in timpul rugaciunii i se infatisa in fata sa
in vedenie, o persoana care sustinea ca este Iisus Hristos alaturi de alte persoane care sustineau ca sunt ingerii Domnului. Astfel ingerul impostor
care se prefacea a fi Hristos ii spuse calugarului:
"Laudat sa fii parinte ca datorita sirguintei tale si mult nevointei tale, precum si a jertfei tale iata eu sunt Hristos si am venit la tine "
La care calugarul zise:
"Piei din fata mea aratare ca eu nu sunt vrednic a vedea fatza Mantuitorului meu, caci pacatele mele ma fac mai scarbavnic si mai negru decat orice mana de noroi imputit al pamantului".
"Eu vreau sa-l vad pe Hristos in Rai nu aici pe pamant."
La care diavolul plin de ura izbucni zigand: " Nenorocitule , am sa revin altadata.Nu scapi tu de mine asa usor, calugar josnic ce esti".
Si pleca dracu lasand in urma sa o duhuoare greu de suportat.


Apoi mai sunt sfintii parinti care zica ca inceputul inselarii este increderea in vise/viziuni, oricare ar fi ele si de orice natura.

Apoi apostolul Pavel mai spune sa cercetam duhurile(inclusiv alea din vise)
ca sa vedem de unde sunt.
Reply With Quote