View Single Post
  #7  
Vechi 27.02.2011, 14:21:41
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. 301 sunt "Landkreis" adica un fel de judete ale noastre.
De ex. in landul Baden-Württemberg exista Landkreis (Judete) Karlsruhe, Heilbronn etc.

2. Intr-adevar sunt prea putini preoti romani in diaspora. Nici din alte tari nu stau grozav.
Sunt probleme si cu bisericile (cladiri). Majoritatea comunitatilor folosesc pentru slujbe cladiri catolice sau evanghelice si trebuie sa plateasca chirii si alte taxe mari (tot le mai vin idei), pe langa intretinerea si asa scumpa.
Si cum romanii nu sunt bogati...

3. Sunt si f.imprastiati in regiune oamenii si sa faci o biserica la care sa vina apoi numai 10-15 oameni iar nu merita

4. Unele biserici romanesti (inclusiv preotii) nu apartin de tara. N-am inteles inca de ce. S-au aciuit pe langa greci, rusi, etc.

5. Sa mergi la alte biserici ortodoxe - nici din alea nu prea sunt.
Nici la ei nu prea vin preoti din tarile respective.
Si daca la greci de ex. intelegi slujba, ca este similara cu a noastra, nu stiu daca la fel este si la rusi sau sarbi.
Limba - nu e musai s-o stii, dar atunci stai numai ca spectator si te mai rogi pentru tine, in limba ta.

6. Ca paraseste lumea BOR din cauza asta? Nu stiu, nu cred, dar este posibil. Cred insa ca multi romani emigrati nici nu au fost vreodata ortodocsi, sau au renuntat din alte considerente cand au venit.

Nu stiu de ce nu vin preoti romani aici. In tara sunt in surplus am inteles.
De ce nu pot studia si hirotonisi aici, dintre emigranti? Nu stiu.
Unii vin la burse aici, deci ceva ortodox se poate studia si in afara tarii.


Sophia nu numai ca sunt preoti in plus ca aceia Slava Domnului au gasit cate o parohie,dar problema este ca sunt ff multi tineri care termina teologia si nu li se ofera parohie.Sunt someri.Ori fac modulul de pedagogie ca sa predea religia,ori lucreaza part time la Mec sau la pizzerii.Daca au cunostinte mai canta pe la cate o biserica si le mai da parintele la sfarsit acolo cateva sute de mii.Daca nu sunt parohii de ce sunt atatea locuri la facultate?Mai bine locuri mai putine si competitia mai mare!!!
Reply With Quote