Subiect: Ajutor!!!
View Single Post
  #1  
Vechi 16.09.2012, 03:50:57
CiprianTm CiprianTm is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Ajutor!!!

Incerc sa fiu cat mai concis dar am mare nevoie de ajutor.
Am fost ortodox doar cu numele. I-am cerut lui Dumezeu sa imi arate daca e bine calea pe care sunt si mi-a aratat cat de ratacit am fost, printr-un semn m-a intors la El.
Mereu am crezut in crestinism si nu in religie. Dupa 5 luni de trairi pe cont propriu in care luptand cu rugaciune am scapat de mai toate pacatele trupesti in care ma aflam am zis sa merg si cu altii. Am ajuns la niste Baptisti in casa unde am avut o experienta cam "supranaturala". In mandria mea, am spus tuturor ce am patit, cum m-a schimbat Dumnezeu, radeam chiar cum ca nu ma mai doboara nicio ispita etc.
In timp ce citeam diferentele dintre confesiuni, am vazut ceva de genul : Cand cel rau nu te mai poate ispiti cu cele lumesti, se transforma in inger de lumina. Citind acestea, m-a luat o panica si o frica, am simtit o stare de disperare, de agonie, deznadejde, ca Dumnezeu nu ma mai aude, lipsa totala de el, am simtit ca sunt in iad. Speriat am mers la Caterdala, dar nu a avut preotul timp de mine. Am rabdat stari de deznadejde avansata, care imi zicea sa ma omor ca nu o sa fiu mantuit niciodata, ca la pocaiti e pierzarea, ca la ortodocsi nu e mantuire, ca o sa ajung in iad si o sa sufar si aici si nu mai are rost sa traiesc, ca Dumnezeu m-a parasit, ca nu ma aude, degeaba strig, sa nu il mai caut etc.
Tortura si fizica prin starile ce le simteam, si psihica si spirituala. Cand ma rugam mai rau imi era. Am fost din nou acolo si mi-a facut un pastor o rugagiune si m-a dat cu mir. Mi-a trecut, 3 zile am fost extrem de fericit, apoi m-a luat iar. Experienta mea e lunga, multe de zis, in fine. Starile au continuat, a trecut cam o luna acum, am tot fost si preotii nu au avut timp de mine, ca vreau o spovedanie cum nu am facut niciodata. De o luna am avut 2 nopti in care am reusit sa dorm, si acum non stop simt niste energii in jurul meu si ma clatin mereu,uneori simt niste izbucniri atat de puternice ca ma trezesc noaptea, fel si fel de ganduri etc. Norocul meu e ca nu ma mai afecteaza atat de mult, mi-am intarit credinta si m-am obisnuit. Cautand adevarul si rugandu-ma zi si noapte, cu posturi negre in unele zile am inceput sa descopar ortodoxia si sa o vad dincolo de setul asta de reguli care mereu mi s-a parut inutil, acum incep sa descopar sensul lor si il inteleg foarte bine.
Aproape imi revenisem dar citind cuvintele Sfantului Ioan Gura de Aur despre proroocii mincinosi si din cate am inteles eu facea referire clara la sectele de azi, m-am ingrozit si iar m-au apucat "atacurile". Cuvintele lui m-au scapat prima data de deznadejde si acum m-au facut sa aleg ortodoxia nu doar cu numele ci si cu fapta.
In toata aceasta lutpa, eram aproape gata sa renunt la ortodoxie, doar cuvintele Sfantului Arsenie Boca (sectarii vor ajunge cu biblia in iad) m-au tinut legat oarecum si m-au facut sa imi doresc sa cercetez si sa descopar adevarul. Il respect foarte mult si pentru ca el mi-a intarit credinta in Dumnezeu(eu credeam ca nu au mai existat minuni de pe timpurile lui Iisus) si am ramas socat cand am auzit cine a fost.
In concluzie, vreau cat mai repede un sfat, caut un duhovnic ca sa imi faca slujbe si sa ma spovedesc de toate pacatele vietii, inca din copilarie. Sunt in Timisoara, am incercat si la preotul Marius Ioana la Biserica Studentilor dar 2 zile la rand Biserica a fost inchisa, a treia oara am fost de 2 ori in aceeasi zi dar din pacate nu a slujit el.

Last edited by CiprianTm; 16.09.2012 at 04:49:47.
Reply With Quote