Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #671  
Vechi 07.09.2017, 13:23:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Cataline, for the Maker's sake, cum sa nu fi fost acei sfinti catolici botezati?! Ce, catolicii sint antitrinitarienii ca iehovistii si aiuritii de la "oneness pentecostals"!? E vorba de botezul in numele Sf. Trinitati, man, deci e valabil. Citeste canoanele BOR si actele Sinodului din Creta si tuturor conciliilor si actelor din miscarea ecvumenica la care a participat BOR: tot botezul facut in Numele Tatalui, Fiului si Sfintului Spirit este valabil. Adica pruncul/adultul in cauza este crestin, din acel moment. Ce fel de crestin, asta e alta discutie alltogether.
Inseamna ca tu nu ai prea multe din discutiile de pe forum despre tema asta, ii criticai pe nepomenitori, dar fara sa stii cauza reala pentru care ei gresesc. Desi, daca nu ma insel, chiar eu ti-am scris despre asta (poate era pentru altcineva, nu-mi amintesc exact).

Legat de Sinodul din Creta, nepomenitorii sustin ca semnatarii au recunoscut celelalte culte ca biserici. Participantii la sinod au spus ca nu au facut deloc asa ceva, au mentionat doar denumirea de biserica pentru cei ce se atodenumesc asa, fara sa afirme altceva decat ca Biserica este doar Una, Biserica Ortodoxa. Deci nimeni nu spune ca celelalte culte ar fi biserici (inclusiv catolicii), de aceea am spus ca, de fapt, pare ca Sinodul acesta a ajutat la afirmarea invataturilor ortodoxe in detrimentul celor ecumeniste. Pentru ca acum s-a afirmat clar ca celelelate culte nu sunt Biserici (nu ca nu ar fi fost asta invatatura pana acum), deci nimeni nu mai poate contesta asta.

Despre faptul ca Biserica nu recunoste tainele din afara ei am scris de sute de ori explicatiile aferente. Este o singura Biserica si doar aici exista Sfinte Taine. Daca se imbraca un vecin in preot nu inseamna ca e deja preot. Celelalte nu sunt biserici (asta cu mai multe biserici e tot o conceptie protestanta), nu au Sfinte Taine, deci nici botez sau preotie, inclusiv catolicii. Am citit odata ca cineva spunea ca, pentru ca nu puteau sa darame Biserica), ingerii cazuti au ajutat sa se faca mai multe usi (biseirici), ca sa nu se mai stie usor care e cea adevarata. Sfantul Iustin Popovici le numeste chiar Antibiserici, pentru ca sustin ca sunt biserici si oamenii nu mai reusesc usor sa gaseasca adevarata Biserica, singura in care se pot mantui.

Last edited by catalin2; 07.09.2017 at 14:39:13.
Reply With Quote