Subiect: Cuvant de folos
View Single Post
  #56  
Vechi 21.01.2011, 22:12:56
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cuvinte vii






Adevarata smerenie vine numai de la Dumnezeu



Imi aduc aminte ca acum multi ani cand nu stiam cuvantul lui Dumnezeu si cuvantul sfintilor cam deloc, gandeam in sinea mea si ziceam : " O, Doamne Iisuse Hristoase de-as fi fost pe vremea cand erai pe pamant ca si om te-as fi iubit atat de mult si m-as fi inchinat Tie cu cea mai mare dragoste si nu m-as fi deslipit de Tine niciodata si n-as fi facut ca ceilalti sa Te ocarasc ! " asa gandea mintea mea lipsita de cea mai mica picatura de adevar, cunoastere si smerenie.

Dar acum cu parere de rau si cu cea mai mare sinceritate o spun: " O, Doamne Iisuse Hristoase de-as fi trait pe vremea cand erai si om pe pamant de n-as fi fost Iuda , sigur as fi strigat in gura mare "Barabas".

Si acum vine intrebarea: De nu spui Doamne ma las in voia Ta si cu Tine Doamne in toate, ca fara de Tine nu pot face nimic!" ce te face sa crezi ca poti fi tu mai presus decat Iuda ?! De iti tradezi mirele tau in unele clipe de ispita, de-ti tradezi parintii , prietenii , in unele clipe de ogoism, adica il tradezi pe insusi Domnul Nostru Iisus Hristos, ce te face sa te vezi mai presus de scumpul, saracul, fratele nostru Iuda ?! Numai diavolul te poate pacali sa crezi ca tu prin propriile puteri si eforturi poti fi ceva mai presus de cineva care greseste.

Asa ca suflete al meu si-al tuturor nu judeca gresalele aproapelui tau ca nu stii ce-a fost in mintea, sufletul lui, nu stii educatia si viata lui pana atunci, ci cand vezi pe cineva care greseste sa spui doar atat: Nu sunt de acord cu fapta pe care a facut-o , dar nu stiu ce l-a manat sa faca acel lucru, nu stiu ce-a fost in mintea si sufletul lui !

Asa ca suflete al meu si al tuturor spuneti pentru inceput in toate : Ma las Doamne in voia Ta si cu Tine Doamne! ca apoi Domnul sa-ti ajute in toate.
Reply With Quote