View Single Post
  #11  
Vechi 05.05.2009, 22:00:58
abwars's Avatar
abwars abwars is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

poate gresesc , dar consider ca acestia retraganduse din lume poarta in spate intreaga lume...aparent un paradox as spune.Oare prin rugaciunile lor nu se roaga pentru lume? Ca doar nu se roaga pentru si numai pentru el , ca individ.

si prin intalnirea cu cineva din lume nu se umple oare de bucurie facand cunostinta cu unul dintre cei pentru care se roaga?.....asta o spun dintr-o experienta dea mea: dupa un concert de muzica corala ,in care am cantat si eu, un fost coleg de scoala generala mi'a spus k i-a placut foarte mult cum am cantat si asa a inceput sa vina pe la biserica.chiar m'am bucurat k noi am reusit sa transmitem ceva si am realizat ceva.

de aceasta consider ca nu este o aberatie sa vizitezi un pustnic...chiar daca il intrerupi de la rugaciune , aceasta intrerupere ii este de folos si lui si tie , care te duci la el, daca conversatia are un rost bun...si chiar in timp ce discuta cu tine el e poate ruga...spre exemplu pentru ca Dmnezeu sa il lumineze si sa nu greseasca in ceea ce iti spune...

as vrea sa petrec cateva zile ca ucenic al unui pustnic , insa nu vreau sa il distrag de la rugaciune...

calugarii invrednicinduse de chipul ingeresc, sunt ingeri in trup. Parca am citit undeva ca Dumnezeu lucreaza cu oamenii prin ingeri , deci apropiindune de acestia ne apropiem de Dumnezeu. Insa aceeasi putere o au si clericii casatoriti , de a ne apropia de Dumnezeu.

.............................
daca gresesc undeva va rog sa ma corectati
Reply With Quote