View Single Post
  #23  
Vechi 26.07.2022, 15:07:27
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Adica? Nu prea inteleg la ce se refera intrebarea.

Am vrut să văd ce fel de moralitate vă guvernează:), și să știți că e relativ de bine:))) nu v-ati plâns cam deloc de influențele externe ce pot afecta posibilitățile capacității de acțiune, fapt ce vă pune în sfera moralității de domn. Cei care au moralitate de sclav se plâng de absolut tot ce le limitează exercițiul de putere și posibilitatea unui trai mai bun. În principiu sclavul critică însă nu poate acționa, în timp ce domnul schimbă balanța puterii în favoarea sa prin acțiune. În România ați observat că se bocește grav în legătură cu absolut orice, de la politică, sistem medical, la infrastructura rutieră, taxe și impozite. În cazul drumurilor de exemplu, un sclav se plânge de calitatea lor în timp ce un stăpân își cumpără o mașină de teren și îl doare la "planetară". În mare asta am vrut să aflu, probabil o să vină doamna Lorest cu un argument la persoană cum că eu am părinți bogați și mi-e ușor să vorbesc. Dacă totul s-ar rezuma la bani, atunci cazul Gigi Becali desființează acest "argument", pt că nea Gigi deși cu bani și influent a făcut pușcărie tocmai datorită moralității sale, care este evident de sclav. De când îl stiu pe nea Gigi mereu s-a plâns de absolut orice îl deranja evident în fața camerelor ca să știe o țară întreagă, crezând că așa poate influența opinia publică căpătând putere datorită publicității, însă efectul a fost de bumerang grație moralității sale. Ca și concluzie sunt surprins să găsesc în creștinism și astfel de excepții, îmbucurător chiar:)
Reply With Quote