View Single Post
  #3  
Vechi 12.09.2013, 20:42:32
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Situata grea si neplacuta din tara noastra nu este consecinta doar a actiunilor noastre, a locuitorilor. Iar indreptarea ei nu tine numai de noi.
Nu suntem noi cei mai degenerati cetateni, nici cei mai corecti si stie oricine ca nu depinde numai de noi cetatenii bunastarea sau bunul mers al lucrurilor in aceasta tara.
Nu putem hotari noi schimbarile majore din tara insa am putea ca fiecare in parte, in perimetrul lui de trai, sa imbunatateasca ceva. Am putea sa fim mai atenti la cei de langa noi, sa luam atitudine cand cel de langa noi este in necaz, in lipsuri, nedreptatit sau agresat. Este inutil sa mai spun de grija pentru curatenia strazilor sau zonelor de relaxare,
Ni se spune asta inca de la gradinita.
Sa fim mai buni. Nu e suficient sa nu fim rai, trebuie sa unplem golul rautatii cu bunatate. Spunea un parinte: “Fereste-te de rau si fa binele”.
Asta ar trebui sa facem toti, fiecare in locul in care este: acasa, la scoala, la munca. Si daca toti am putea implini asta, starea generala s-ar imbunatati.
Nu cred ca trebuie sa organizam, sa facem fapte extraordinare, istorice, nici n-am putea, nu ne-ar lasa “cei mari”, as fi suficient ca fiecare in anonimatul lui sa curete raul si mizeria. Ar fi suficient ca fiecare dintre noi sa inteleaga neputintele celuilalt, sa-l ajute si daca nu poate, macar sa nu-i ingreueze si mai mult povara vietii.
Facand aceste am fi niste fericiti intr-o tara chinuita.
Sunt convinsa ca asta ar fi solutia dar nu stiu daca eu am putere sa o aplic…
Sa ne punem nadejdea in Dumnezeu si sa punem inceput bun!
De ce alte popoare din estul europei, deesi au trecut ca si noi prin zeci de ani de regim comunist (e drept ,ca probabil la ei, facut putin altfel decat la noi !) au reusit totusi sa arate,unii mult mai mult, alti fie si chiar putin ,dar in orice caz mai bine ca noi !!!
De ce ???
Reply With Quote