View Single Post
  #14  
Vechi 13.01.2007, 18:29:36
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Euftalia draga,

Daca topicul tau era pentru cei cu schizofrenie, atunci trebuia sa astepti sa se semnaleze vreo persoana cu o astfel de problema. Priveste si spre ceilalti, nu numai spre tine. Fiindca daca ramai numai in problemele tale (care intr-adevar sunt), vei ramane inchisa intr-un cadru in care te asfixiezi. Cand vezi cu ce se confrunta si altii, incepi sa relativizezi problemele tale si treptat, treptat, sa le depasesti. Eu cand am vazut cum mor copiii in India si in Africa din lipsa de apa, cand am vazut in tari din Africa cum oamenii isi smulg maselele de durere ca nu au posibilitatea sa mearga la un doctor, cand am vazut ca sunt atatia copii care se bucura daca au o felie de paine pe zi, cand am vazut cum muncesc copiii din China de la 6 ani ca sa poata manca ceva, cand am vazut cum sunt strantorati oamenii care au mai mult de un copil in China si ca e un lux sa ai al doilea copil si statul aproape le interzice, nu mai vorbesc la cati oameni sunt analfabeti in lumea asta... mi-am dat seama ca multe din problemele mele nu erau probleme.

Revenind la topic. Pe forum sunt persoane si persoane, dar cele mai multe intra in sfera aproape opusa tie, adica oameni care pot sa se casatoreasca, sa aiba copii, sa nu aiba repulsie de sexul opus, sa aiba un serviciu, etc. Si in contextul asta, acesti oameni vor considera ca afirmatiile tale pot sa fie aplicate si in cazul lor. Sa fim putin mai atenti cand formulam ceva pe forum si sa vedem daca nu cumva contravine a ceea ce simtim in inima noastra. De refulari sau de situatii exceptionale nu avem nevoie ca sfaturi; sau daca se dau, sa se explice tot contextul.

Sanatate si trupeasca, dar mai ales sufleteasca!

Elena