View Single Post
  #3  
Vechi 12.07.2010, 19:55:00
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Question

[quote=glykys;268425]Foarte interesanta, am citit-o si eu mai demult. Uite, iti recomand si eu o carte pe care am gasit-o zilele trecute intr-un anticariat, se numeste Priveghiul crestinesc, de Nicodim Mandita (http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-c...,-protos..html), de unde am aflat foarte multe lucruri, cum si cand trebuie sa te rogi pentru cei morti, ce semnificatie au toate actiunile si obiectele de la inmormantare (spre exemplu, eu una habar nu aveam care este semnificatia trecerii pe unele morminte a profesiei decedatului: aviator, prof., dr., gandindu-ma ca tot acolo ajung si unii si altii, sau a imbracarii mortului cu uniforma si accesoriile specifice meseriei sale, cu diverse decoratii... Dar asa trebuie, pentru ca asa se infatiseaza sufletul in fata Mantuitorului, dand seama de toate cate le-a facut pe pamant, din prisma profesiei si a activitatilor sale. Aviz celor care consideram ca mergem la serviciu numai ca sa castigam bani si care nu stim cum sa facem sa treaca mai repede timpul, sa muncim cat mai putin si sa plecam acasa cat mai repede!) [quote=glykys;268425]
_________________________________________________

Am si eu o intrebare.Ati spus ca in aceea carte scrie ca trebuie trecuta meseria decedatului pe mormant pt ca el va da socoteala pt cum si-a facut treaba in fata Celui de Sus?Pai Cel de Sus nu stie tot ce facem noi pe lumea asta?Nu reusesc sa inteleg Cine anume a stabilit aceea regula?Biserica?Este recenta sau mai veche?Este prev de un ,,canon"sau ceva asemanator?Este o traditie populara sau o regula ortodoxa?Este obligatorie?Daca imi puteti da mai multe detalii v-as fi recunoscator.Multumesc.

Last edited by Scotianul; 12.07.2010 at 19:59:37.
Reply With Quote