Subiect: Parintele Argatu
View Single Post
  #34  
Vechi 28.09.2007, 14:13:49
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mi se pare prematur sa se vorbeasca despre un preot trecut in cele vesnice de curand,ca ar putea fi considerat sfant,mai ales atata timp cat are rude destul de apropiate,in viata.
Intr-adevar a fost un om mare si deosebit,si nu in ultimul rand s-a facut remarcat f.mult,insa ajutorul care-l poate oferi crestinilor,dincolo de mormant,poate sa mai tina si de credinta fiecaruia in acesta,de intensitatea acestei credinte.
Eu l-am cunoscut pe parintele acum mult ani,foarte succint,chiar am locuit aproape de Boroaia ceva timp,insa nu pot sa ma pronunt in priviinta sfintiei sale.Iar chestia cu aghiasma pe la subbrat mi se pare o pura inventie,se stie ca oamenii care au mirosul transpiratiei mai pronuntat au ceva probleme de sanatate,uneori acest lucru nu tine nici macar de spalatul in sine.O dieta slaba in toxine ar putea rezolva cumva situatia,sau poate ca existe multe alte remedii,ori poate fi o reactie ereditara a persoanei in cauza,care prin transpiratie abunda eliminarea de toxine intr-un stil propriu.
Cat despre astfel de remarci,practic neconventionale din partea unor preoti,cum ar fi ghicitul sau "vazutul cu duhul" mi se par oarecum ciudate,cu toate ca nu le cunosc taina realitatii spirituale ale acestora.
In definitiv,cine doreste sa creada ce vrea,si sa slaveasca pe cine vrea,daca se manifesta printr-o atitudine benefica si inofensiva fata de sine si de cei din jur,este ok,caci despre semnele care pot fi de la diavol sau de la ingeri,nu le putem noi chiar deslusi cu exactitate,ne dam doar cu parerea,fiecare in felul lui.Trebuie doar sa ne dea Dumnezeu intelepciune si luminarea mintii,mai ales sa urmam calea de mijloc si simplitatea,aia-i cea mai buna si mai putin zbuciumata.
Dupa parerea mea,avem destui Sfinti la care sa ne inchinam si in care sa credem,iar daca va vrea Dumnezeu sa ne mai invredniceasca cu unul contemporan(intr-un fel minunat),o va face prin semne specifice si mult mai concrete pentru oameni.
Reply With Quote