Subiect: boala psihica?
View Single Post
  #1  
Vechi 11.03.2013, 16:03:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit boala psihica?

Doamne ajuta.
Am intalnit un caz nou, un pic mai mult decat ciudat ptr mine.
AM cunoscut o doamna X. Doamna, o intlectuala rafinata, cu multi ani d estudiu in spate, ne marturisea, printre altele ca este sora unui cunoscut ierarh din Bor. Ne-a umplut de bucurie lucrul acesta.
Apoi, dupa placuta vizita, doamna e o persoana extrem de placuta,am at un google search cu gand sa ii vad familia, poza pe net etc.
Aici intervine problema. AM gasit familia respectivului ierarh, doar ca nu corespunde deloc. O familie traieste intr-o parte a tarii, cea a doamnei in alta parte. O familie are un nr de copii, doamna sustine ca familia ei are alt nr de copii.Nu corespund nimic: nici numele parintilor, nici data si locul nasterii parintilor, fratilor, surorilor, nici data nasterii PS, nici data decesului parintilor. Intr-un cuvant...niic un element comnun. Dar ciudatenia se amplifica.O sun pe doamna sa lamurim situatia, iar dumneai devine foarte contrariata si incepe sa mi se justifice dandu-mi date de o precizitate uimitoare: Adica imi descrie in detaliul tata ei, mama ei, fratii, data nasterii lor. Vorbea cu o asa naturalete ca am ramas oarecum contrariata.
Altfel spus, doamna vorbea cu o precizie pe care numai un copil o stie: cum o cheama pe mama, pe tata, cand s-a nascut, cand a murit, cati copii, ce studii are fiecare, locul in care lucreaza fiecare. Singurul element comun e ca sustine ca Ps respectiv e fratele ei.
Acum intrebarea mea, ptr cunoscatori e; e boala pshica? Si-a creat o familie imaginara diferita d efamilia ei? SAu a creat un personaj imaginar si l-a introdus in familia ei? Sau a inlocuit acest personaj atat de cunoscut cu un membru al familiei ptr "a da bine"?
In general, imi dau seama repede cand sunt mintita. Dar femeia vorbea cu o seriozitate si o convingere incat m-a pus pe ganduri.
Este vre-un psiholog care s-a confruntat cu astfel d ecazuri? e o boala pshica sau o minciune strasnica, ticluita pana la cel mai mic detaliu?
A, mai e un aspect. Cand episcopul locului a plecat in delegatie doamna a apelat la fratele ptr a-i fi gazda episcopului nostru. Mai mult, a insistat sa ne plateasca noua un drum dus pana in Diaspora, la fratele dumneaei daca vrem sa ii facem o vizita si sa ne inchinam la locurile sfinte din acea tara.
Rog raspunsurile celor care s-au confruntat cu o problema asemanatoare sau imi pot da trimitere catre literatura de specialitate.
Multumesc,
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote