View Single Post
  #22  
Vechi 05.02.2008, 13:48:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
vsovi, precizarea pe care am adus-o in legatura cu Big-Bang-ul mi se pare si mie ca sustine faptul ca timpul si spatiul au fost create intr-un fel, pentru ca chiar si acel prim punct care s-a dezvoltat trebuie sa fi existat doar dintr-un anumit moment, nefiind din vesnicie, deci in afara lui nu exista timp si spatiu...si cum Dumnezeu este caracterizat ca fiind in afara timpului si spatiului, rezulta ca ori exista nimic, ori exista Dumnezeu inainte ca timpul si spatiul sa se extinda.
Nu rezulta nimic fiindca shtiintza shi demonstratzia nu e suficienta pentru afirmatzii ce ne depashesc. Sunt doar solutzii din realitate ce in aparentza concorda cu spatziul teoretic modelat in care sunt valabile demonstratziile shi logica respectiva. Dar acestea nu sunt suficiente din motive de necuprindere, de neputintza a cunoashterii shtiintzifice, caci nu pot fi cuprinse cele necuprinse afara doar daca nu este Dumnezeu ca sa le cuprinda in Sine asha cum e cazul lui Hristos, ca de aceea se mira toata faptura Cum de Cel Necuprins este shi Dumnezeu shi Om in Hristos, adica Cuprins.

Dar cine spune ca Dumnezeu nu este in spatziului t,x,y,z,a(adancime)? ca cel veshnic nu a creat ceva shi el sa stea afara, ci Duhul lui Dumnezeu se plimba pe Deasupra apelor shi statea de vorba cu Adam shi Eva, deci facea parte din lumea inconjuratoare a primilor oameni dar atat ca El nu era creat shi nu era Creatzia, iar apoi a locuit pe Muntele Sinai, shi apoi locuieshte in Bisericile Creshtine Ortodoxe in Duhul Sfant care locuieshte nu numai in Biserica ci shi in sfintzii sai shi in toate lucrurile shi faptele mainilor Sale.... deci face parte din lumea aceasta incluzand creatzia shi shtiintza ca nu are rost sa-l excluzi pe Dumnezeu din shtiintza dar nici sa-l bagi cu fortza in ea ca doar Hristos locuieshte prin Imparatzia Cerurilor in cine voieshte inca de aici, in orice logica shi in orice model teoretic, in orice matematica ce se straduie de a cuprinde pe cel Necuprins shi a explica lumea creata.

Doamne iarta-ma daca m-am hazardat shi am scris mult prosti care te-ar necinsti, a cata oara....???:(:(
Reply With Quote