View Single Post
  #30  
Vechi 24.05.2016, 00:06:03
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Ajung tarziu in fata calculatorrului si mai am "baiul" ca sunt perfectionist.Am sa rrapund in doua etape ,maine sper mai pe larg.
Incep cu ultimul punct .
5.Uneori cum am mai spus nu stim sa ne vedem binecuvantarile si avem nevoie sa vedem lumea prin ochii altcuiva,sau s-a intamplat efectiv ceva care nu trebuie uitat,si ne ajuta sa invatam sa ne "numaram binecuvantarile".
EX persoana din Somalia s-a intors schimbata acasa.
Credinciosul care s-a dus la preotul rrespectiv ptr sfat, la fel l-a ajutat sa puna niste "ochelari ai binecuvantarilor" pe ochi.

Sunt pasionat de psihologie si citeam la un moment dat despre un tip de vindecare personala din stres,agitatie,negativism etc, modificarea dialogului interior. Si spunea "Minte-te frumos!"Adica si daca ceva ti-i s-a intamplat defavorabil , interpreteaza-l ca sa fie pozitiv.
Am un cunoscut, foarte volubil(vorbaret), si gasind un servici intr-un oras mare, povesteste despre primele lui saptamani la servicul lui, si foarte haios desi facuse niste gafe le-a interpretat hazliu.Si atunci e OK, caci ptr gafele alea, altul se necajea.
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote