Subiect: Ajutor
View Single Post
  #44  
Vechi 01.08.2018, 17:56:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
edit.ha! m-ai facut prost si nici nu m-am prins! :)) modific un pic mesajul...
Am observat la userii care au fost pe forum si care erau agresivi ca erau foarte sensibili cand era vorba de ei, chiar si numai daca ii contraziceai sareau ca arsi ca i-ai atacat. Unii chiar te urmareau ani de zile pentru asta, neputand sa treaca peste afrontul de a fi contrazisi. In schimb cand erau ei agresivi si jigneau intotdeauna gaseau o motivatie si spuneau ca te plangi exagerat. Cam asa faci si tu, spui ca tu nu esti agresiv si jignesti (desi tu o faci), in schimb spui ca esti jignit la ceva ce nu are nicio legatura. Eu am spus ca repeti tot timpul aceeasi prostie, adica propozitia pe care n-ai inteles-o. Nu are nicio legatura cu prostia.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
deci nu ti-ai dat seama ce grozavie ai fost in stare sa scrii. dar sa lasam asta deocamdata.
Cum am spus si in mesajul trecut, e imposibil sa admiti ca ai gresit, nu te mai intereseaza nicio explicatie, a intrat in cap ramane acolo pentru totdeauna.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
hai sa incerc sa-ti explic ca la gradinita... moise e foarte posibil sa fi fost egiptean, nu numai sa poarte un nume egiptean, evreii au fost robi in egipt, primele circumcizii sunt atestate in egipt, cucerirea bazinului mediteraneean de greci duce la elenizarea acestuia, infiintarea alexandriei va duce la creearea unui fenomenal centru teologic, iudaic si apoi crestin, vezi cum mergem inapoi cateva mii de ani? receptionezi? ce-am mai zis, fenicienii... alfabetul fenician, ai auzit de asa ceva? a dus la aparitia alfabetului grec, ebraic... ce-am mai zis, babilonienii... in babilon erau la un moment dat vreun milion de evrei, multi s-au intors din exil, ii dispretuiau pe cei din iudeea, poate si pentru ca erau saraci, poate si pentru ca erau mai putin educati, au scris mult, nota bene, sunt sigur ca habar n-ai, circumcizia evreilor atunci a aparut, in babilon, de fapt obligativitatea... grecia... evident ca in ignoranta ta nu-ti dai seama ca iliada si odiseea reprezinta practic istoria vechilor eleni, asa cum vechile scrieri ebraice reprezentau istoria evreilor. daca grecii apreciau doar intrucatva scrierile evreilor, acestia erau dornici sa faca parte din cultura greaca, erau fascinati. sute de mii de evrei alexandrini vorbeau ca limba materna greaca, chiar pavel mai tarziu era la fel de elenizat. de aici influentele decisive, platoniene in special, din vechiul testament. intelegi cum e cu grecia antica? nici macar tie n-ar trebui sa-ti scriu cate ceva despre influenta romei, etc.
zeitgeist? nu, cunostinte sumare, de clasa a patra, totul e sa ai mintea limpede si sa vezi in ansamblu, nu in clisee habotnice.
Cel mai amuzant e ca eu ti-am tot spus de Zeitgeist dar tu nu cred ca stii ce este si nici nu te-ai uitat vreodata la acel documentar. Iei informatiile de la cei ce le-au preluat de acolo si nu stii ca aia e sursa lor. Tot ce ai sris tu sunt doar fabulatii ale unor autori, pentru ca nu exista dovezi ca sa demonstreze ceea ce spun. Au alcatuit o povestire din capul lor, cum ar crede ei ca s-a intamplat, fara nicio dovada palpabila. Tu scrii toate acestea de cand ai intrat pe forum pentru ca tu esti convins ca sunt indoctinati toti credinciosii si batuti in cap, tu vrand sa-i luminezi. Nu, toti cei care au putina pregatire sunt foarte informati, cunoscatori a multor lucruri ce tin de credinta si legate de ea. Cel mai putin cunoscator pe forum esti tu, aproape dintre toti cei ce au fost pe forum. Poti sa te chinui tu cat vrei, n-o sa gasesti toata viata ta vreo dovada imptriva crestinismului pentru ca nu exista. Au fost o multime care au incercat asta si nu a reusit niciunul pana acum, nu esti tu primul, desi crezi ca doar tu ai primit revelatii din astea. Eu stiu adevarul, iar de cand am devenit credicnios nu am gasit niciodata o cat de mica dovada impotriva crestinismului, absolut toata invatatura este adevarata. Iti pierzi doar timul degeaba cu povestiri false inventate de oameni care nu au altceva de facut si vor sa devina cunoscuti.
Reply With Quote