Subiect: Ajutor
View Single Post
  #50  
Vechi 03.08.2018, 10:31:53
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
offf, ma faci sa intru intr-o polemica pe care nu doream s-o starnesc. am impresia ca voi aveti o idee gresita in ceea ce-l priveste pe Satana. voi nu stiti cum este prezentat de biblie, mereu tipul este colocvial cu Dumnezeu, chiar cu Hristos. in acelasi timp, cine este marele ispititor? cine este cel care ispiteste omul neincetat? Satana? mai incearca!

aaa, si mi-am adus aminte de ceva, ce este in evanghelia lui Luca si lipseste din cea a lui Matei, legat de cele de mai sus? foarte interesant, asta asa, ca tot ma acuza unii ca nu citesc Biblia...:)) (sper sa nu bat campii )
Dragule, noi nu recitam pe de rost din carti.

Cartile ne explica exact ce TREBUIE SA FACEM SI CUM SA INTELEGEM VIATA.

Cam asta este Evanghelia. Un manual capital despre existenta si elementele ei esentiale: Dumnezeu, omul, creatia si regulile vietii.


Pe scurt, in viata dracul lucreaza in multe forme, lucru confirmat si in crestinism si in toate religiile.

Exagerezi intentionat in prezentarea dracului - ala nu e o fiinta care se trage de sireturi cu Dumnezeu asa cum il descrii tu, colocvial e mult prea mult spus.

TOLERAT DA, este tolerata prezenta lui in niste limite, dupa care este alungat. Asta este o formulare mult mai corecta si precisa.
Reply With Quote