View Single Post
  #2  
Vechi 04.07.2013, 21:48:45
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
Cu totii avem un sfant (sau mai multi) drag (i) sufletului nostru, care este sfantul vostru preferat si de ce???
Ce-mi place topicul :D Deci mie imi plac asa:

Primul sfant caruia i-am citit viata a fost Sf Nectarie, si mi-a placut extrem de mult. Dragostea lui imensa pentru oameni si Dumnezeu m-au cucerit, mi se parea dintr-o alta lume. Fiecare pagina pe care o citeam parca era o gura de aer, simteam o bucurie imensa ce nu era din lumea asta :D si am ramas profund uimit de faptul ca el ajuta oamenii chiar si dupa moarte, na fiind ceva nou pentru mine ortodoxia, fiecare minune a lui mi se parea geniala, o nebunie as putea spune. Insa cu timpul mi-a scazut evlavia fata de de el

Paisie aghioritul - imi placeau in mod special vorbele sale simple, profunde si pline de dragoste, sau exemplele care le aducea cand trebuia sa explice unele lucruri. Cine a citit cate ceva de el nu poate sa ramana uimit de sfaturile si dragostea sa uriasa :D

Par Serafim Rose - i-am citit putin viata si mi-a placut sinceritatea cu care l-a cautat pe Dumnezeu. Iar vorbele sale imi plac fiindca taie in carne , lovesc unde trebuie, pentru mine sunt ca un dus rece

Par Arsenie Boca - nu stiiam nimic despre el pana sa vad un documentar despre viata lui. Dupa ce am vazut documentarul am zis " Doamne ce om " pleca din temnita si venea cand vroia el, veneau credinciosii in celula sa si facea Sf Liturghie, isi batea joc de comunisti :)) il consider cel mai mare sfant roman

Sf Luca al Crimeii - citindu-i biografia am ramas prost :)) un sfant cu intelepciune lumeasca cat si dumnezeiasca, care a operat atatia suferinzi fara nici un ban, sau nu opera fara icoana Maicii Domnului, de suferintele sale nu mai zic

Maica Domnului - nu prea am bagat-o in seama, insa citind o marturie am ramas soc, mai mult nu am ce zice, ti-o voi lasa sa te minunezi si tu :D
http://www.sfintiiarhangheli.ro/intr...re sunt?<br />
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov

Last edited by Marcel_Ionut; 04.07.2013 at 21:52:04.
Reply With Quote