View Single Post
  #23  
Vechi 30.06.2014, 10:40:01
ioana3 ioana3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
...nu vor viata vesnica, le-a fost deajuns asta, vor sa se termine de tot. Oare Dumnezeu le va respecta dorinta ...
A cui este vina ca au ales sa faca voia lor in loc sa respecte poruncile? N-ar mai fi avut aici viata de iad, pe care, e normal sa nu o doreasca prelungita in vesnicie!
Dumnezeu a dat lumii niste porunci(numiti-le instructiuni de folosire, regulament de organizare functionare sau ceva asemanator) mentite sa asigure chiar si dupa cadere, o existenta terestra fericita pentru cei ce le respectau. Oare o masina nu se strica daca nerespectand conditiile stabilite de constructor, o folosim necorespunzator?
Unii oameni prefera sa incalce aceste porunci(a caror incalcare se cheama pacat! Iarasi neascultare ca si la Adam!) si se mira de ce nu le e bine. Pentru ca facand pacate se indeparteaza de Bine(de Dumnezeu care este Binele).
Dupa cum spun Sfintii Parinti, indiferent de voianta noastra, vesnicia exista buna sau rea pentru fiecare. Si chiar daca asa cum spun unii n-ar exista, n-as renunta sa fiu crestin pentru ca am gasit aici "cuvintele vietii vesnice", adica imi este bine asa.
Si asta nu inseamna ca nu fac pacate! Dar imi pare rau pentru cele pe care le constientizez si ma acopera probabil pentru intentia mea subreda si sigur pentru rugaciunile sfintilor , mila lui Dumnezeu.
Reply With Quote