View Single Post
  #720  
Vechi 30.01.2015, 18:46:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
S-au adus destule argumente anti-cip.
Eu încă le mai aștept. Interpretarea celor două versete din Apocalipsă, fără nici o bază teologică, nu ține de argument. În Apocalipsa totul, sau aproape totul, este simbolic, și descrierile și culorile și cifrele, deci nu e la mâna oricui să o înțeleagă.

"Și am văzut ridicându-se din mare o fiară, care avea zece coarne și șapte capete și pe coarnele ei zece cununi împărătești și pe capetele ei: nume de hulă." (Apoc. 13, 1)

Cele șapte capete sunt șapte împărați, e vorba de împărați romani, iar cele 10 coarne sunt regii vasali care fac jocul fiarei.

"Și am văzut, la mijloc, între tron și cele patru ființe și în mijlocul bătrânilor, stând un Miel, ca înjunghiat, și care avea șapte coarne și șapte ochi," (Apoc. 5, 6)

Îți dai seama că dacă încerci să reprezinți Mielul cu șapte coarne și șapte ochi nu dă prea bine. Cornul este simbolul puterii și ochiul este simbolul științei. Șapte coarne și șapte ochi înseamnă că Hristos are toată puterea și atotștiința.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca erai crestin, le pricepeai.
Eu cred că invres. Continui să ignori argumentele pe care l-ai primit. Se pare că e mai ușor să le ignori decât să încerci să le înțelegi.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Oare pentru asta S-a rastignit Hristos? De ce n-a inventat atunci niste cipuri, daca ne erau de folos pentru mantuire? Cum a hranit atatia oameni prin minune dumnezeiasca, putea sa gaseasca si o cale sa fim numerotati si cipuiti. De ce atunci n-a fost necesar si acum este?
Cred că te-a "insuflat" filmul rusesc pe care l-ai postat, în care așa-zisa monahie consideră că preoții care merg cu mașina păcătuiesc pe motiv că Hristos nu a mers cu mașina. Asemenea argumente "bat" argumentele protestante.
Reply With Quote