View Single Post
  #439  
Vechi 15.06.2015, 21:04:53
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Am sa adaug aici ce a scris Pr.Aldea despre Pr.Boca, ptr. a nu deschide un nou topic. Consider ca ce spune dansul este corect, si lamureste si problema picturii lui Franciss.
*
SE DISCUTĂ OARE DESPRE PĂRINTELE ARSENIE BOCA?
SAU DOAR SE REVARSĂ PATIMILE UNORA?

A început de ceva vreme un război orb și surd.

În care se schimbă invective, acuzații, bârfe, bănuieli și alte asemenea revărsări ale patimilor.

În care dialogul lipsește.

O linie a frontului este a celor care contestă Ortodoxia Părintelui Arsenie Boca. O afirmație gravă, extrem de gravă, care trebuie probată cu cea mai mare seriozitate și prezentată cu cea mai mare durere. Amândouă cerințele sunt însă de lipsă în masa contestatarilor. Unde batjocura, bucuria jubilantă de a-l declara pe cineva ca osândit veșnic sunt adesea atât de evidente, atât de urâte, chiar scabroase adeseori, încât nu dovedesc decât depărtarea de Ortodoxie a emițătorilor.

Cealaltă linie a frontului este a unora care de la cinstirea sfinților ca prieteni ai lui Dumnezeu ajung la idolatrizare. Și care contestă chiar și cele mai evidente observații, chiar civilizat făcute, ale unor greșeli ale Părintelui Arsenie Boca.

Mulți confundă sfințenia cu infailibilitatea. Mă întreb de la ce nivel devine această confuzie erezie.

A pretinde că sfinții nu au nicio greșeală este grav - ba chiar osândit de sinoadele ecumenice. A crede că dacă cineva are o greșeală dogmatică se duce în Iad este grav și aruncă pe toți în Iad. Începând cu Sfântul Iustin Martirul și Filosoful.

Sunt cazuri și cazuri.

Greșesc și cei care încearcă să nege orice greșeală la un sfânt, și cei care cred că dacă un sfânt are greșeli înseamnă că e în Iad.

Alt cântar trebuie, unul liniștit, nepătimaș, mult chibzuit.

Videoclipurile și textele ca cele mai multe dintre cele postate de contestatarii Părintelui Arsenie Boca fac atâta risipă de patimi, bârfe și speculații încât nici ceea ce spun corect nu mai pare corect. Pentru că, oricum, suma finală este greșită.

Pe de altă parte, există așa-ziși apărători ai Părintelui Arsenie Boca atât de departe de duhul Ortodoxiei încât dau apă la moară contestațiilor chiar prin "apărarea" lor.

Între aceste cete, atât de vehemente și tulburate, este foarte greu să păstrezi calea cea dreaptă.

Și atât de necesar!

Doar atunci când va înceta gălăgia și va începe dialogul se vor putea lămuri lucrurile. Doar atunci se vor putea auzi glasurile celor cuminți, care privesc lucrurile cu dragoste de Dumnezeu și nu ca jendari ai Ortodoxiei - de parcă ar fi nevoie de așa ceva!

Și doar atunci se va putea înțelege limpede ce a fost și ce este Părintele Arsenie Boca.

Până atunci, ar fi bine ca mulții agitați să își aducă aminte de două sau chiar trei lucruri:

1. Că "pentru orice cuvânt deșert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteală în ziua judecății" (Matei 12.36)
Deci mare grijă la ce și cât vorbim!
2. Că Fiul lui Dumnezeu a zis "Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri" (Matei 7.21). Deci în loc de vorbe goale și pătimașe să punem o viață creștină!
Și dacă Dumnezeu ne va da cuvânt, la vremea potrivită vom și vorbi.
al treilea, poate cel mai important,
însă uitat de mai toți "apărătorii" uneia sau alteia dintre poziții:
3. "Pentru că (poruncile): Să nu săvârșești adulter; să nu ucizi; să nu furi; să nu mărturisești strâmb; să nu poftești... și orice altă poruncă ar mai fi se cuprind în acest cuvânt: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți." (Romani 13.9)

Pace tuturor!

Pr. Mihai-Andrei Aldea