Subiect: parerea mea
View Single Post
  #1  
Vechi 08.12.2009, 20:58:29
Order66 Order66 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Mesaje: 33
Implicit parerea mea

Salutare tuturor,am si eu o intrebare despre Vechiul Testament.
Vreau sa mentionez ca sunt agnostic si ca am o atitudine mai critica la adresa religiilor.

Nu am citit toata Biblia,dar am gasit niste citate evil in VT,ca de exemplu:

"Căci, cine păzește toată Legea, și greșește într-o singură poruncă, se face vinovat de toate. "
Nu te poti face vinovat de toate greselile daca ai facut doar o greseala.Asta e o nedreptate ,dupa parerea mea.
"Voi trimite împotriva voastră nu numai foametea, ci și fiarele sălbatice, care vă vor lăsa fără copii. Ciuma și vărsarea de sânge vor trece prin mijlocul tău: voi aduce peste tine și sabia. Eu, Domnul, vorbesc."


"Am nimicit neamuri, le-am dărâmat turnurile, le-am pustiit ulițele și nu mai trece nimeni pe ele! Cetățile lor sunt pustiite, nu mai au nici un om în ele, și nimeni nu mai locuiește în ele!
8 "De aceea așteptați numai, zice Domnul, până în ziua când Mă voi scula la pradă: căci am hotărât să strâng neamurile, să adun împărățiile, ca să-Mi vărs urgia peste ele, toată aprinderea mâniei Mele; căci toată țara va fi mistuită de focul geloziei Mele."

" Când au ajuns la aria lui Chidon, Uza a întins mâna să apuce chivotul, pentru că boii erau să-l răstoarne.
10 Domnul S-a aprins de mânie împotriva lui Uza, și Domnul l-a lovit, pentru că întinsese mâna pe chivot. Uza a murit acolo înaintea lui Dumnezeu. "

"Domnul, de la dreapta Ta, zdrobește pe împărați în ziua mâniei Lui.
6 El face dreptate printre neamuri: totul este plin de trupuri moarte; El zdrobește capete pe toată întinderea țării. "

"Să n-adăugați nimic la cele ce vă poruncesc eu, și să nu scădeți nimic din ele; ci să păziți poruncile Domnului, Dumnezeului vostru, așa cum vi le dau eu.
3 Ați văzut cu ochii voștri ce a făcut Domnul cu prilejul faptei lui Baal-Peor: Domnul, Dumnezeul tău, a nimicit din mijlocul tău pe toți aceia care se duseseră după Baal-Peor. "

Unde este Dumnezeul acela bun si iubitor de care se tot pomeneste?Eu am vazut o gramada de masacre...
Nu vreau sa supar pe nimeni ,dar asta e parerea mea.
Vreau sa stiu cum isi explica un crestin aceste nedreptati si atrocitati facute de Dumnezeu.
Vreau sa stiu de ce ?De ce un Dumnezeu atotiubtor si atutputernic a facut asa ceva in VT?

Astept parerile voastre.
Reply With Quote