View Single Post
  #107  
Vechi 26.02.2010, 22:26:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
E bine a zidi o biserica.
Se vor ruga multi in biserica asta.
Sper doar sa nu devina un jug pt parohiile mai mici din tara.
Adica tot pt credinciosi.
Speri degeaba..
Stai sa inceapa constructia sa vezi ce adunare de fonduri o sa se puna in miscare..

80 milioane de Euro pe an, 320 milioane RON, aproape 1 milion RON (10 mld ROL) pe zi..nu e o suma de gluma.

Citat:
Este si o mandrie si o ambitie a PF.
Daca au altii, el ce-i mai slab?
Asta da logica ortodoxa..

Citat:
Cat despre pret...
la cati bani cheltuie statul cu drumuri, masini pt guvernanti, blabla...
ar putea asa... numai din maruntisul din portofel sa ne faca si noua o catedrala...
Asa un dar pt un popor ortodox.
Cine te-a pacalit ca statul va da banii astia? Adica probabil va da o suma simbolica, mai mult de unde?
Buget de austeritate.
Si pe urma suntem intr-o Europa laica, ar fi culmea tupeului ca Statul Roman sa construiasca catedrale..

Citat:
Mi-e imi place sa cred ca noi romanii am construit mereu biserici mici, ca si alea de la tara mai ales cele de lemn, in care daca intinzi mana... ai impresia ca Il atingi pe Dumnezeu... (sau ma rog, L-ai prins de-un picior)...
Acum vrem cupola la zeci de metri...
Da, ca o metafora perfecta a distantei pe care o punem intre noi si Creator..

Citat:
Daca as fi fost intrebat, eu, gunoiul, i-as fi zis PF-ului sa faca mai bine vreo 10-20 de mini.bisericute cu vreo 5 preoti la fiecare...
Sa avem iertare.
Vrei poate sa zici 10-20 catedrale mai.. normale, cu 400 milioane de Euro..

Citat:
Va fi mandria (asta parca era trecuta la pacate, din cate imi aduc aminte) noastra a binecredinciosilor romani! Asa ca nu mai carcotiti!
...zis-a ciob de oala sparta...
Din cate tin eu minte mandria e un pacat pentru crestini, dar se pare ca cu cat devenim mai "ortodocsi" si mai mandri de statutul nostru de ortodocsi de care facem caz cu fals triumfalism, cu atat ramanem mai putin crestini.

Nu ca am mai fi ramas multi, din ce "aproape 90%" de pe hartie, se pare ca mai putin de 5% mai frecventeaza biserica.
Reply With Quote