View Single Post
  #5  
Vechi 05.06.2009, 08:43:56
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciurez Vezi mesajul
"Nu inteleg de ce te macina astfel de ganduri..
Nu se poate spune ca sunt ,,macinat" de ganduri. Doar preocupat. Iti spun si de ce. Cum am scos si eu capul in lume, m-am lovit de oameni de alte religii. La facultate am avut in grupa o baptista si un adventist de ziua a saptea. La servici am dat in birou de o pocaita.

Citat:
În prealabil postat de ciurez Vezi mesajul
Daca ai avea un vecin de alta religie si s-ar comporta foarte omeneste si respectuos , l-ai respinge din principiu? Ai considera ca "te-ai spurcat" sau ce?
Nu.
Dar tocmai asta vreau sa dezbatem, daca ar trebui sa ma simt spurcat, sau cum ar trebui sa fie relatiile mele cu el.

[quote=antoniap]Sfantul Lavrentie de Cernigov spunea ca nu poti sta langa un butoi cu pacura fara sa te patezi sau fara sa-ti imbibi hainele cu mirosul respectiv.[quote]
Doar cu faza cu ,,mirosul" sunt deacord, mai ales cand stai langa o pocaita cu tupeu care nu are respect de nicio credinta, in afara de a ei. Iti vine sa o arunci pe geam. Vorbesc din experienta.
Cat despre ,,patatul hainei", Daca ai o credinta statornica poti rezista. Problema e ca la un servici, o facultate, nu iti alegi vecinii. Ei se nimeresc.
Reply With Quote