View Single Post
  #21  
Vechi 27.09.2023, 20:15:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.008
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu nu cred ca rolul mireanului este sa le gaseasca scuze ierarhilor pentru orice. Cand au gresit, trebuie sa li se zica ca sa nu mai greseasca. Inteleg ca tu ii aperi fiindca vezi ca media ii critica din orice si poate vrei sa contra-balansezi acest lucru. Dar eu nu vad asa lucrurile: trebuie aparati cand sunt acuzati pe nedrept si trebuie sa li se faca observatie cand gresesc, asa invatam toti, asta e rolul Bisericii (adica toti botezatii), sa ajute lumea sa se indrepte. Acum nu zic ca trebuie criticati in ziare si insistat pe asta, dar asta e un forum in care majoritatea membrilor activi suntem cat-de-cat ortodocsi, deci nu trebuie sa ne prefacem ca totul este perfect si nu e niciodata loc de mai bine. Daca orice greseala e trecuta cu vederea, nu o sa ne indreptam, nu o sa ne ajutam, nu o sa crestem, si in final nu o sa ne mantuim! Si mirenii si ierarhii vor fi la judecata in fata Lui Hristos si o sa trebuiasca sa raspundem la ce-am facut. Pentru ierarhi va fi si mai greu ca si-au luat niste responsabilitati imense, ei nu au voie sa piarda turma. Treaba ta daca vrei sa cauti scuze pentru orice greseala, dar nu vad cum ajutam Biserica mintindu-ne ca totul e perfect, ierarhii nostri nu sunt infailibili ca ierarhul ratacit al Romei.
Filmul se făcea oricum, că e foame de bani dacă s-au dat din vistieria publică, s-a greșit că nu au pus pază după spatele oricăruia cere aprobări de la mitropolie într-un an calendaristic.
Nu știi cum s-au comportat în incinta mănăstirii poate că nu au atras atenția cu nimic, nu au tulburat liniștea și ordinea publică.
Nu știi ce s-a adăugat la montaj.

Nu trebuie să ceri aprobare să mergi ca pelerin la o mănăstire, și mulți mireni filmează și sunt deranjanți nu am văzut să li se atragă atenția, decât în Grecia, la noi ai obosi într-o zi lucrătoare să tot faci observații la câți nu respectă regula asta.

Cât privește subiectul filmului, va trece nu va stârni cine știe ce e slab făcut, odată la x ani ciclic văd că se repetă multe sminteli.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote