View Single Post
  #7  
Vechi 28.09.2010, 11:14:09
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Am fost profund marcata de contactul cu acea "Gura de Rai" care este Manastirea Prislop precum si locul de adanca spiritualitate unde este ingropat trupul parintelui si pestera unde a vietuit si unde a fost omorat Sf. Ioan de la Prislop.Citind "Cararea Imparatiei" am simtit toata forta si sfintenia Ortodoxiei, mi s-au lamurit foarte multe nedumeriri si am ramas strapunsa in suflet de explicatiile genetice date de scumpul si dragul nostru parinte Arsenie .
Ultima data cand am fost la Prislop eram foarte necajita , cu o mare problema pe suflet. M-am dus cu convingerea ca parintele, cu voia Bunului Dumnezeu, ma va auzii si daca i se va ingadui ma va ajuta.Toata suferinta si ingrijorarea mea au disparut si bucuria si increderea in ajutorul si purtarea de grija a Lui Dumnezeu mi-a inundat fiinta. Am perceput in alt fel problemele existentiale cu care ma confruntam. Sotul meu a facut o poza in timp ce ma inchinam la crucea parintelui de la mormant.Acasa am observat , deasupra mea o sfera ca un abur ,un chip surazand.Nu era nor,pentru ca nu era pe cer si nici in padurea din fundalul pozei ci intr-un plan foarte apropiat.
Cu adevarat Dumnezeul nostru este un Dumnezeu al minunilor!
Si este Minunat in sfintii Sai !
Asa este: Minunat este Domnul intru sfintii sai.
Slava Domnului ca ne daruieste preoti si sfinti. Parintele Arsenie are ucenici ce sunt in viata si au harul Sfintiei Sale... sunt si alti preoti in viata care au harul parintelui Arsenie.
Domnul sa ne binecuvinteze.
Reply With Quote