View Single Post
  #18  
Vechi 18.10.2019, 06:04:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
"Ucenicii I-au zis: Dacă astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare.
Iar El le-a zis: Nu toți pricep cuvântul acesta, ci aceia cărora le este dat." (Matei 19, vers 10,11)
Nu toti pricep lucrul acesta, ci cei carora le este dat sa priceapa.

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
E un indemn, nu o porunca ! La fel si versetul pe care l-am dat eu este tot un indemn, nu o porunca. Sunt indemnuri pentru ca unii din noi suntem facuti pentru a fi casatoriti, altii sunt facuti pentru singuratate - iar Dumnezeu respecta acest lucru si nu vrea sa impuna casatoria unuia care vrea sa fie celib si nici nu impune celibatul unui individ care vrea sa se casatoreasca...
In Imparatia lui Dumnezeu nu e democratie, e Teocratie, in care Cuvantul lui Dumnezeu se implineste.
Asadar indemnul este porunca si nu ai de ales, caci oricum se va implini, si daca vrei(preferabil), si daca nu vrei.
Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
A intarit-o prin faptul ca prima minune din activitatea Sa mesianica a fost in cadrul nuntii din Gana Ganileii.
Minunea transformarii apei in vin la nunta din Cana Galileii nu a transformat nunta in taina cununiei.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 18.10.2019 at 06:31:06.
Reply With Quote