View Single Post
  #2  
Vechi 30.07.2020, 18:28:37
sergey sergey is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2017
Mesaje: 30
Implicit

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului DIODIM,
episcopul de Anadâr și Ciukotka

„Aduceți-vă aminte de mai-marii voștri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviți cu luare aminte cu și-au încheiat viața și urmați-le credința”(Evrei XIII, 7)

SAREA PĂMÂNTULUI

Filmul întâi

Protoiereul

NICOLAE RAGOZIN

Ținutul Perm.

Acesta a fost cândva un ținut păgân, apoi fără credință. A dat Rusiei apostolii și preacuvioșii săi, iar în prezent a strălucit prin mucenicii și mărturisitorii săi.

Cu bucurie ne amintim de aceste lucruri în prezent.

Atunci când poporul acestui ținut viețuia în credință, era credincios, atunci și Domnul Dumnezeu proceda cu acest popor după cum proceda cu un cuvios.

Cu cel cuvios, cuvios vei fi, ne spune Sfânta Scriptură.

Iar atunci când s-a îndepărtat de Dumnezeu, și a alergat după fantoma roșie, Domnul Dumnezeu a procedat cu el după viclenia sa, dându-i să bea din plin din cupa păcatului.

Atunci Permul a lăsat despre sine amintiri întunecoase, ca un ținut de revoluționari, comisari și rebeli, ținutul lagărelor și așezărilor de deportați.

Și doar o mână de credincioși mai rămăseseră credincioși lui Hristos, urcând pe cruce și luând pe umerii săi povara bună pe care trebuiau să o ducă toți.

Aceștia o poartă până în prezent, aceeași mână, iar toți ceilalți mănâncă, beau și se veselesc.

Astfel și rămâne ținutul Perm. Ca o sfântă în mijlocul ticăloșiei.

Prima noastră istorisire este despre protoiereul Nicolae Ragozin.

Acesta a fost nevoit să locuiască în astfel de timpuri.

A fost educat să viețuiască în evlavie, dar a fost nevoit să viețuiască în mijlocul lipsei de evlavie.

Dar tocmai acest fapt a format în el curajul și hotărârea de al sluji doar pe Hristos.

Părintele Nicolae s-a născut la data de 12 decembrie 1898, în ținutul Perm, într-o familie săracă de țărani, părinții săi numindu-se Gurian și Matrona.

A absolvit trei clase la Școala bisericească din parohie. De la vârsta de unsprezece ani a început să învețe meșteșugul de cizmar. În anul 1917, s-a căsătorit, iar în curând, la vârstă de 19 ani, a fost recrutat în Armata Roșie. La întrebarea, din ce cauză s-a dus în Armata Roșie, părintele răspunde mai târziu: „Cunoșteam din Scriptură, că cei „roșii” vor învinge”.
Insă părintele Nicolae nu a vărsat nici o picătură de sânge omenesc pentru că pe tot parcursul serviciului militar a muncit la cizmărie.

Întorcându-se acasă, nu a intrat în colhoz, a avut două fiice, iar pe noua putere o considera ca fiind permisă de către Dumnezeu pentru păcatele noastre.

În anul 1920, a făgăduit să-i slujească Domnului Dumnezeu, dar a reușit să îndeplinească acest jurământ doar după cel de al Doilea Război Mondial.

Nu a fost luat pe front din cauza afecțiunii grave a inimii de care suferea.
Iubea biserica și o frecventa foarte des, fără să-i fie frică de prigoană.

Începând cu anul 1953, a activat în calitate de dascăl, iar peste alți doi ani, la vârstă de 57 de ani, a fost hirotonit preot de către Arhiepiscopul Ioan Lavrinenko, și a fost trimis în localitatea Ciusovskie Gorodki, să slujească în Biserica „Hramul Tuturor Sfinților”, unde a slujit până la sfârșitul vieții sale.

A fost un mare postitor, neagonisitor și om al rugăciunii.

Nu începea Sfânta Liturghie până când nu se vor mișca de la sine și nu se vor ridica în văzduh acoperămintele potirelor liturgice. Acest fapt reprezenta un indiciu clar al prezenței harului.

Odată l-au văzut pe părinte ieșind din biserică după liturghie și a început să se ridice în aer. S-a ridicat la mare înălțime deasupra bisericii, aproximativ la înălțimea unui bloc cu patru etaje. Atât de mare rugător era!

Maica Arsenia (ȘUMILOVA)

Cred că aveam pe atunci șaptesprezece ani. Vârsta asta o aveam. Am văzut în vis că mă aflam undeva în pădure, erau câțiva oameni, și ridicând capul am văzut pe cer o cruce, o cruce foarte mare și largă, care cuprindea tot cerul. Și am văzut ceva ce semăna cu pietrele strălucitoare. Bineînțeles că auziserăm de la mama mea, că mai întâi se va arăta crucea, iar apoi Dumnezeu va veni să judece. Și în somn fiind am strigat: „Domnul vine să judece. Va fi o Înfricoșătoarea judecată”. Și am auzit pe cineva spunându-mi din dreapta: „Nu. Încă nu va veni să judece, ci aceast lucru se întâmplă pentru tine”. Și am răspuns: „Cum adică pentru mine?” M-am mirat mult: „Cum adică este pentru mine? Cum o voi lua? Nu sunt în stare nici măcar să o pot lua, nici în cameră, nici în apartament, nicăieri”. Și persoana din dreapta mea a tăcut. Apoi a întrebat: „Îți place?”. Am răspuns: „Da, îmi place”. Și iarăși m-a întrebat: „Păi o vei lua?”. Și eu am fost de acord, am zis: „Da. Am să o iau”.

Maica povestea, că înainte de venirea sa, părintele s-a trezit și a zis: „Va veni la mine o persoană nouă. Trebuie să o primesc între fiii mei duhovnicești”.
Reply With Quote