View Single Post
  #6  
Vechi 30.07.2020, 18:55:30
sergey sergey is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2017
Mesaje: 30
Implicit

O femeie i-a răspuns: Nu ierburile ți-au fost de folos, ci rugăciunile părintelui te-au ajutat.

Uneori îi spuneau părintelui: Părinte, datorită rugăciunilor Dvs. …

Dar părintele răspundea: Dumnezeu v-a ajutat, eu nu am nici un merit, sunt un păcătos.

Bătrânelele veneau cu multe întrebări: Întreabă-l pe părintele Nicolae, întreabă-l pe părintele Nicolae.

În momentul în care doar începeam să scriu scrisoarea, în aceiași zi primeam scrisoare de la părintele în care găseam și răspunsul la întrebările pe care voiam să i le adresez.

Reporterul:

Adică ați primit răspunsul la toate întrebările?

Da.

Părintele vorbea în șoaptă și oficia serviciul divin cu glas molcom. Dar probabil că vedea duhurile pentru că în momentul în care mergea la biserică zicea, că pe biserică stau demonii și trebuie să ne împrejmuim cu semnul Sfintei Cruci.

Îl consideram sfânt. Chiar și părintelui i-am spus: „Am așezat deja fotografia ta lângă icoane”. Părintele mi-a răspuns: „Cum se poate așa ceva? Sunt un păcătos”. I-am răspuns că eu consider că el este sfânt.

Cred că întâmplarea s-a petrecut în timpul Antoninei, care era prima cititoare a Psalmilor. Aceasta povestea că au ieșit afară și de la casă până la biserică calea este scurtă. Și privind cerul am văzut-o pe Maica Domnului și pe Domnul. Și Antonina a început să strige: Părinte, vedeți?

Iar părintele a răspuns: Nu. Sunt păcătos.

Antonina a spus pentru a doua oară: Părinte, vedeți?

Nu!

Antonina a întrebat de trei ori și părintele a răspuns de trei ori, că este păcătos.

Aici pe această bancă, părintelui i s-a arătat de nenumărate ori Maica Domnului. Prea Sfânta Stăpână i-a promis, că acest loc nu va sărăci și cu timpul va apărea aici o mănăstire.

În prezent pe muntele Miteinâi, unde părintele săvârșea serviciile divine, se află Sihăstria de maici Sfântul Trifon din Kazan.

Reporterul:

În prezent ne-am obișnuit, că dacă este vreun stareț, atunci îl vizitează din toată Rusia, din toată lumea, vin și arhiereii. Dar la starețul Nicolae veneau din toată lumea? De exemplu preoți pentru un sfat sau arhiereii pentru un sfat. Veneau? Nu se petrecea astfel?

Cum să nu vină? Veneau.

Reporterul:

Veneau și arhiereii?

Nu știu de arhierei, n-am văzut, dar am auzit, că la părintele veneau oameni din toată Rusia, veneau să-i ceară sfatul.

În timpul său părintele Nicolae era foarte renumit. Generația bătrână a clericilor își mai amintesc de părintele. De la părintele Nicolau au rămas multe scrisori. A corespondat cu peste 200 de destinatari. Între aceștia se numărau Mitropolitul Zinovie, Preacuviosul Kukșa, Schiegumenul Sava, Schiarhimandritul Andronic Glinski, Arhimandritul Ioann Krestiankin.

Fiecare rânduleț din corespondența sa reflectă dragostea, smerenia și credința.

Avea darul înainte-vederii. Citea gândurile, cunoscându-le pe toate.

Puterea binecuvântării sale era de neînchipuit.

Respecta cu mare strictețe canoanele bisericești. De exemplu, în cazul în care unul dintre soți refuza în mod categoric să se cunune, îl punea în fața alegerii – fie soțul ateu, fie Hristos.

Olga de la Kostrog întrebase despre cinstirea icoanelor. Și părintele i-a spus, că în biserică icoanele se atârnă pe pereți sau în alte locuri ale bisericii, dar acasă trebuie să se așeze strâns una lângă cealaltă în colț, numindu-se colțul cu icoane. Iar în apropiere nu se cuvine să se atârne nimic altceva și nici măcar mai jos de icoane să nu așezăm nimic, nici fotografii, nici haine, nimic-nimic, ca acest colț, cum spunea părintele, să fie „colț sfânt”. Și nu mai trebuie așezat absolut nimic. Pentru că se întâmpla uneori să atârne icoanele, iar lângă acestea deșteptătorul și altceva, fotografiile părinților. În nici un caz nu se poate proceda în acest fel.

De asemenea părintele vorbea cu mare strictețe despre mătănii, uneori chiar se enerva, spunând că începând de sâmbătă de la ora 16.00 nu se mai fac mătănii, pentru că Duminica este o părticică din Înviere, iar la Înviere nu se fac mătănii, la fel precum și la Sărbătorile Împărătești, nu se fac mătănii începând de seara în ajun și în ziua sărbătorii.
Iar înainte de spovedanie, înainte de spovedania generală, părintele menționa păcatul zicând, să nu facem mătănii. Unele bătrânele însă uneori nu auzeau, se apropiau de amvon și făceau mătănii. Și părintele, deși vorbea încet, având ceva probleme cu vocea, într-un astfel de caz spunea cu voce ridicată: „Păi tocmai acum am spus”.

Odată am văzut chiar că tremura. „Păi tocmai am spus să nu faci mătănii. Ridică-te imediat”.

Mi-a interzis să mă împărtășesc pentru că viețuiam fără să fiu cununată.

Reporterul:

Dar mai apoi v-ați cununat sau nu?

Nu a vrut soțul să se cunune. Și din această cauză am divorțat. Am luat copiii și am venit aici. Aveam aici un apartament.

Reporterul:

Și părintele v-a binecuvântat să procedați în acest fel?

Da.

Reporterul:

Și cum a spus părintele? Alege fie Hristos, fie soțul? Da?

Nu. A spus: fie cununați-vă, fie despărțiți-vă. Așa a spus.

Veniserăm la părintele și i-am spus, că nu vrea soțul nicidecum. Și atunci părintele mi-a răspuns, că dacă nu vrea, atunci divorțează.

Eu aveam doi copii. Am luat copiii și am plecat de la soț. Nu au fost nici un fel de scandaluri, nimic.

Reporterul:

Și dacă nu erau căsătoriți părintele nu-i considera soț și soție?

Nu. Părintele zicea că unii ca acești locuiesc ca pisica cu câinele. Ca animalele. Dacă nu aveau cunună, înseamnă că Domnul nu-i binecuvântează, ci locuiesc în concubinaj.
Reply With Quote